Diyanet isleri Baskanligi

Bakan Çelik: Diyanete alınacak engelli memurlar için yeterlilik şartı var

yapılacağını söyledi. Bakan Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı’na planlanan bin 994 atamanın ise Özürlü Memur Seçme Sınavı’nın (ÖMSS) yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilecek ‘Yeterlilik Belgesi’nin alınmasının ardından yapılacağını bildirdi.

Faruk Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, 2013 yılı engelli memur yerleştirmeleri için başvuruların 28 Şubat–8 Mart tarihleri arasında yapılacağını, atama yapılması planlanan 8 bin 115 engelli memur kadrosundan, bin 994’ünü Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlisi talebinin oluşturduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ÖMSS yanında ‘Yeterlilik Belgesi’ne sahip olma şartı da aradığını ifade eden Çelik, başkanlığın yaptığı açıklamaya yer vererek, 2013 yılı Din Görevlisi Yeterlik Sınavı başvurularının, 11–25 Şubat tarihleri arasında alınacağını ve yeterlik sınavının yazılı aşamasının 17 Mart tarihinde gerçekleştirileceğini kaydetti. Yazılı sınavdan sonra ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nca uygulamalı mülakat sınavının da yapılacağını aktaran Çelik, engelli adayların da atamalarının yapılabilmesi için bu sınava girerek yeterlik belgesine sahip olmaları gerektiğini vurguladı.

“YETERLİLİK BELGESİ OLMAYAN ATANAMAYACAK”

ÖMSS yerleştirmeleri kapsamında din görevlisi kadrosuna yerleştirme işleminin daha önce duyurulduğu şekilde mart ayında yapılması halinde, yeterlik sınavına giremeyen veya yeterlik belgesine sahip olamayan adayların yerleştirmesinin ve atamasının yapılamayacağına dikkati çeken Çelik, şu ifadelere yer verdi: “Din görevlisi kadroları için yeterlik sınavının sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapıldığı ve adayların bu yıl yapılacak yeterlik sınavına girmelerine imkân sağlanması gerekliliği göz önüne alındığında mümkün olduğunca çok sayıda engelli adayın ilan edilen kadrolara atamasının yapılabilmesini teminen, bin 994 kadro için yerleştirme işleminin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeterlik sınavı sonuçları açıklandıktan sonraya bırakılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Bu durumda mart ayında ÖMSS kapsamında yerleştirilecek engelli memur kadro sayısı 6 bin 121 olacaktır. Din görevlisi kadroları için yerleştirme işlemi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeterlik sınavı süreci sonuçlandıktan sonra ÖSYM Başkanlığı’nın sınav takvimi de göz önünde bulundurularak daha sonra duyurulacak bir tarihte yapılacak.”

İlgili Makaleler