Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet, mazeret tayinlerini askıya aldı

. Dini konularda topluma ahlaki öneriler sunan Diyanet İşleri Başkanlığı, tayin işlemlerinde, kayırmacılığa açık bir mevzuat alt yapısına sahiptir.

Tüm personel bu konudan şikayetçidir. Mehmet Görmez de bu sonuçtan üzüntü duyduğunu belirtmişti. Tıklayınız.

Ancak bu sonuçlardan ve üzüntü açıklamasından bu yana 1 yıl geçmiş olmasına rağmen, tayin işlemlerinin temeli olan yönetmelik hala değiştirilmemiştir. Hala bir hizmet puanı yoktur. Hala torpili olan yer değiştirmektedir.

Üstelik, yönetmelik değiştirilmemesine rağmen alınan idari bir kararla, bu yıla ait mazeret tayinleri askıya alınmış ve 2014 yılına ertelenmiştir. Oysaki bir idari işlemin öngörülebilirlik ilkesini ihlal etmemesi gerekmektedir. Etik Davranış ilkelerini belirleyen yönetmeliğin 5. maddesi “kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde; …öngörülebilirliğin” esas alınacağına dikkat çekilmiştir.

Bir üyemizin konuya ilişkin haklı tepkisi şu şekildedir: “Keşke bu kararlarını alım şartlarında belirtselerdi. Eşimin tayini Van’a çıkınca gitmeme kararı almıştık. fakat kime sorduysak 1-2 aya gelir dediler(eş durumundan). Şimdi yandık 2 çocukla ben ne yapacağım, nasıl yapacağım hazirana kadar. Ben sakaryadayım, yetkilileri Allah’a havale ediyorum..”

Bu bağlamda, Diyanetin ani karar değişiminden etkilenenlerin Etik Kuruluna veya Ombudsmana başvurmasında yarar bulunmaktadır.

memurlar.net

İlgili Makaleler