İlahiyat Haber

Arapça Lehçeleri Yeniden Ortaya Çıkarılacak

Artuklu Üniversitesi’nin ‘Türkiye’de Konuşulan Arapça Lehçeler ve Sözlü Edebiyatları’ uluslararası sempozyumu hazırlıkları sürüyor.

Bu Alana Reklam Vermek İçin Lütfen Tıklayınız..!
Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ilki gerçekleştirilecek olan ‘Türkiye’de Konuşulan Arapça Lehçeler ve Sözlü Edebiyatları’ uluslararası sempozyumu hazırlıkları devam ediyor.

Önümüzdeki Mayıs ayında düzenlenecek sempozyumda, Türkiye’de konuşulan Arapça lehçelerin dil özellikleri, sözlü edebiyatı, söz varlığı, etimolojisi ve diğer dillerle etkileşimi gibi dil bilim konularının ele alınacağı öğrenildi. Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın Düzenleme Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nce organize edilecek sempozyuma, farklı ülkelerden ‘Arapça Lehçeleri’ alanında çalışan birçok dil bilimci katkıda bulunacak. Türkiye’de farklı Arapça lehçelerle konuşanların sayısının 400 bin civarında olduğu bilgisini veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, şimdiye kadar konuyla ilgili olarak, bilimsel temeller üzerine oturtulmuş bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. Omay, böylesine bir çeşitliliğin kültürel ve folklorik zenginliğin varlığına işaret ettiğini kaydederek mevcut lehçelerin korunması için modern dil bilim ışığında araştırma ve belgeleme yoluna gidilmesi ve bu konuda yapılacak akademik araştırmaların teşvik edilmesi önerisinde bulundu. Lehçeler ve bu lehçelere ait kültür envanterini bir araya getirme çalışmalarının yüzyıllar öncesine dayandığını aktaran Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Arap Dili ve Kültürü Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Ahmet Abdülhadioğlu ise önde gelen Arap dil bilimcilerin, bedevi Arapların yaşadığı bölgelere meşakkatli yolculuklar yaparak önemli çalışmalar yaptığını ve bunun sonucunda yapılan çalışmaların ‘Fusha’ denilen Arapçaya ait kaybolmaya yüz tutmuş terimleri ve şiirleri derlediklerini anlattı. ‘Türkiye’de Konuşulan Arapça Lehçeler ve Sözlü Edebiyatları Uluslararası Sempozyumu’ nun fikir sahibi ve ‘Mardin atasözleri Antolojisi’ üzerine akademik çalışmalarda bulunan Ahmet Abdülhadioğlu da, “Bu konuda bir sempozyum düzenlemeyi çok daha önce düşünüyorduk. Mardin’de düzenlenen bir sempozyumda lehçeler konusunda birçok çalışması bulunan Prof. Dr. Werner Arnold, Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve Arap Dili Filoloğu Mahmut Ağbaht ile yaptığımız uzun bir sohbet ve müşavereden sonra ortak bir sempozyum düzenleme konusunda fikir birliğine vardık” dedi. Sempozyum konusu ile ilgili olarak, Türkiye’de bu alanda yapılan bilimsel ve akademik çalışmaların henüz gün yüzüne çıkmadığına işaret eden Abdülhadioğlu, “Mevcut çalışmalar da birkaç makaleden ibarettir. Sempozyumun bir amacı da bu tür çalışmaları teşvik etmek ve bu çalışmaları gün yüzüne çıkarmaktır” ifadelerini kullandı. – MARDİN

İlgili Makaleler