İlahiyat Haber

İlahiyat öğrencileri FORMASYON haklarını geri istiyor

Atatürk Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencilerin 11 Kasım’da başlattığı eylem Türkiye’de çığ gibi artarak devam ediyor. AÜ İlahiyat Fakültesi öğrencileri ikinci kez toplanarak yaklaşık 500 kişi ile eksi 10 derece havada kar üstünde formasyon eylemi yaptılar.

 

Atatürk Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencilerin 11

Kasım’da başlattığı eylem Türkiye’de çığ gibi artarak devam ediyor. AÜ İlahiyat Fakültesi öğrencileri ikinci kez toplanarak yaklaşık 500 kişi ile eksi 10 derece havada kar üstünde formasyon eylemi yaptılar.

28 Şubat döneminde pedagojik formasyon hakları gasp edilerek öğretmen olmaları engellenen ilahiyat fakültesi öğrencileri, formasyon haklarının hala verilmediği gerekçesiyle eylem yapıyor. 11 Kasım’da Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerin başlattığı eylem Türkiye’de çığ gibi artarak devam ederken, AÜ İlahiyat Fakültesi öğrencileri ikinci kez Atatürk Anıtı önünde toplanarak yaklaşık 500 kişi ile formasyon eylemi gerçekleştirdiler. Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan Atatürk Anıtı önünde yapılan formasyon eylemine İlahiyat Fakültesi öğrencileri ve Eğitim- Bir- Sen Erzurum Şubesi üyeleri katıldı.

Eğitim- Bir- Sen Erzurum Şube Başkanı Zinnur Şimşek’in basın bildirisini okuması ile başlayan eylemde öğrenciler formasyonlarının geri verilmesi için slogan attı. Eğitim- Bir- Sen Erzurum Şube Başkanı Zinnur Şimşek, ilahiyat fakülteleri öğrencilerinin şartsız koşulsuz formasyonlarının geri verilmesini istediklerini söyledi. Şimşek, “28 Şubat sürecinin getirdiği ilahiyat fakültelerinin içinin boşaltılmasını amaçlayan öğrencilerin pedagojik formasyonsuz mezun olduğu bu haksız uygulamanın kaldırılması ve formasyon derslerinin lisans döneminde şartsız koşulsuz ilahiyat müfredatına dahil edilmesini için burada toplanmış bulunmaktayız. Tarihler 1998 yılını gösterdiğinde ilahiyat fakülteleri öğrencilerinin öğretmen olma hakları ellerinden alınmış kontenjanları düşürülmüş ve ilahiyat fakültesi bünyesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği adıyla bölümler açılmıştır. Bunun ardından gelen süreçte ilahiyat fakültelerine yönelik 15 yıldır süre gelen bu ve benzeri mağduriyetleri devam etmiş ve halen devam etmektedir. 2010 yılında Danıştay Başkanlığının 8. Dairesinin ilahiyat fakültelerini, fen edebiyat fakülteleri ile bir tutmasından dolayı vermiş olduğu formasyon iptal kararının da haksız olduğu ortaya çıkmaktadır. İşte bunun için ilahiyat fakülteleri müfredatında şartsız koşulsuz bir şekilde formasyon derslerinin dahil edilmesini Eğitim Bir- Sen olarak istiyoruz. Bugünlerde ise 4+4+ 4 eğitim sistemi ve beraberinde seçmeli olarak Kuran’ı Kerim, temel dini bilgiler ve siyer derslerinin milli eğitim müfredatına dahil edilmesiyle azımsanamayacak bir öğretmen açığı da ortaya çıkmıştır. Yeterli sayıda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni bulunmadığından bu açık ne yazık ki alan dışından diğer branşlara sahip öğretmenlerle kapatılmaktadır. Bunca öğreten açığına rağmen hala mezun olduktan sonra ALES şartı gibi engeller karşılarına çıkartılmaktadır. Bu tablo ise durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Buna karşılık eğitim bir sen olarak yetkililerden somut bir adım bekliyoruz ve arkadaşların normal süresi içerisinde formasyon alarak okullarımıza atanarak görev almalarını istiyor bu mağduriyetin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasından sonra yaklaşık 500 öğrenci slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldılar.

İlgili Makaleler