Arapca Haber

Anadolu Ajansından Arapça Atağı

 

 

Mısır’da, Anadolu Ajansı’nın Arapça haber yayını için yapılan mülakatlara gazeteciler büyük ilgi gösteriyor.

AA Arapça Haber Koordinatörü Turan Kışlakçı başkanlığındaki komisyonun, Mısır’ın başkenti Kahire’de Anadolu Ajansı’nın Arapça Bölümü için gerçekleştirdiği mülakata katılmak için dünyanın saygın basın kuruluşlarında çalışmış 500 kadar gazeteci başvuruda bulundu.

Mülakatlarda gazeteciler dil, yetenek ve diğer medya çalışanı kriterleri açısından değerlendirilerek, AA’nın Kahire’de kuracağı Bölge Müdürlüğü’nde istihdam edilecekler.

Mülakata katılan gazeteciler, AA’nın kısa bir süre sonra hayata geçireceği Arapça haber yayınının kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, Türkiye’nin resmi ajansının bölgeye açılmasının ve Arapça yayınlar yapacak olmasının mutluluk verici olduğunu söylediler.

Türkiye’nin Arap dünyası ile geç kalınmış ama sağlam bir işbirliği kurduğuna işaret eden Mısırlı gazeteciler, Kempinsky Otel’de yapılan mülakatlarda, AA’nın yeni bir vizyon ile uluslararası alanda başarılı olmayı hedeflediğine dair izlenim edindiklerini ifade ettiler.

Türkiye’nin en saygın basın kuruluşunun Mısır’da merkez kurmasının hem iki ülke hem de Türk Arap ilişkileri açısından önemli olduğunu dile getiren Mısırlı gazeteciler, Anadolu Ajansı’nda çalışmanın artık sadece Türk değil Arap gazeteciler için de prestij olacağını dile getirdiler.

İlgili Makaleler