Arapca Haber

Suriyeli çocukların eğitimi için Arapça bilen öğretmen aranıyor

 


Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı Türkiye’ye gelen sığınmacıların çocukları için eğitim seferberliği başlatıldı. Kilis’te kurulan konteyner kent için Arapça bilen öğretmenlerin arandığı duyuruldu. 

        Kilis’e gelen Suriyeli mültecilerin çocuklarının eğitim ve öğretimi için, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ücretli öğretmen görevlendirilecek. Görev almak isteyen Arapça bilen lisans mezunları 30 Mart tarihine kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü atama bölümüne şahsen müracaat edebilecek. Başvuranların, eğitim fakülteleri öncelikli olmak üzere, 4 yıllık bir bölümden mezun olup Arapça bilmeleri gerekiyor. Başvuran adaylardan, mezuniyet belgesi, nüfuz cüzdanı fotokopisi, bulunması halinde KPSS puanı, sabıka belgesi gibi dokümanlar istenecek. 


 
Türkiye’ye gelen Suriyelilerin çocuklarının eğitim ve öğretimi için Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ücretli öğretmen görevlendirilecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararının 9. maddesi doğrultusunda, görev almak isteyen Arapça bilen lisans mezunlarının (öncelikli olarak Eğitim Fakültesi mezunları) 30 Mart 2012 tarihine kadar Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atama bölümüne şahsen müracaat etmeleri gerekiyor. Ücretli öğretmen olarak görev yapacaklarda aranan şartlar ise şöyle sıralandı:

“T.C. vatandaşı olmak. Üniversitelerin 4 yıllık fizik, kimya, biyoloji, matematik, felsefe, coğrafya, tarih, beden eğitimi, resim, teknoloji ve tasarım, müzik, fen bilgisi, sosyal bilgiler bölümü mezunu olmak ve Arapça bilmek. Eğitim fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği veya Türkçe bölümlerinden mezun olmak ve Arapça bilmek. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunu olmak. Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olmak ve Arapça bilmek. Lisans mezunu olup Okul Öncesi Sertifikası olmak ve Arapça bilmek. İngilizce Öğretmenliği mezunu yada Lisans mezunu olup İngilizce Sertifikası sahibi olmak.”

Başvuru esnasında istenilecek belgeler ise şöyle:

“Dilekçe, Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınacaktır. Diploma/Mezuniyet Belgesi/Çıkış belgesinin fotokopisi (Eğitim Fakültesi Mezunları öncelikli olarak görevlendirilecektir.) Nüfus cüzdanı fotokopisi. 2010-2011 KPSS 10 Puanı (varsa) (En yüksek puanlı belge verilecektir) (Dilekçeye eklenmek şartıyla şahsen başvuruda bulunulacaktır.) Savcılıktan Sabıka Kaydı Belgesi.”


İlgili Makaleler