İlahiyat Haber

Moskovada İslam sanatı sergisi açıldı

News.com portalının haberine gore serginin İslam’ın doğuşundan Moğol istilasına, Cengiz Han döneminden Moğol sonrası dönemini kapsayan üç bölümü var..

Serginin birinci bölümünde Kuzey Afrika, Suriye, Irak, İran, Orta Asya ve Anadolu gibi İslam dünyasının kök bölgelerinden getirilen eserler yer alıyor. İkinci bölümde Çin’den Doğu Avrupa steplerine kadar İslam sanatı sergileniyor. Üçüncü bölümde ise Memlukler, Osmanlı Hanedanı, Timur İmparatorluğu, Sefeviler ve Kaçar Hanedanlığı saray atölyelerinden eserler yer alıyor.

RIA Novosti’nin belirttiğine gore tüm sergilenen parçalar 2006 yılından beri faaliyette bulunan Fond Marjani tarafından Sotheby’s ve Christie’s dahilinde en büyük uluslararası müzayede evlerinin düzenlediği açık artırmalarda alınmış. Eşi benzeri olmayan eserler arasında 9.yüzyıldaki Abbasi dönemindeki Kuran-ı Kerim sayfası, İran ve Mezopotamya dekorları ve hat yazılarının yer aldığı Ortaçağ kaseleri, Suriye’de 10.yüzyılda altın yaprak ile dekore edilmiş olarak yapılan cam kase ve daha birçok eserler yer alıyor.

Sergi 26 Mayıs’a kadar açık olacak.

Read more http://news.google.com/news/url?sa=t&fd=R&usg=AFQjCNFk4qndyz0bXyL5CDpNW3KQT081XA&url=http://www.haber7.com/kulturel-etkinlikler/haber/992456-moskovada-islam-sanati-sergisi-acildi

İlgili Makaleler