Ana Sayfa Hadis Hadis Arapça Türkçe Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ve Geride bıraktıklarının Mirası ARAPÇA TÜRKÇE HADİS...

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ve Geride bıraktıklarının Mirası ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Tirmizi

Başlık: MİRAS BÖLÜMÜ

Konu: Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ve Geride bıraktıklarının Mirası
Ravi: Ebu Hüreyre
Hadisin Arapçası:

وعن أبى هريرة رَضِيَ اللّهُ عَنْه قال: ]جَاءَتْ فَاطِمَةُ الى أبى بَكْرٍ رَضِيَ اللّهُ عَنْهما فقَالَتْ: مَنْ يَرِثُكَ. فقَالَ: أهْلِى وَوَلَدِى. قَالَتْ: فَمَالِي َ أرِثُ أبِي؟ فقَالَ سَمِعْتُهُ يقُولُ: َ نُورَثُ، وَلكِنْ أعُولُ مَنْ كَانَ رَسُولُ اللّهِ # يَعُولُهُ، وَأُنْفِقُ عَلى مَنْ كَانَ يُنْفِقُ عَلَيْهِ[. أخرجه الترمذي .

Hadisin Anlamı:

Hazreti Fatıma Radıyallahu Anh, Hazreti Ebu Bekr Radıyallahu Anh’in yanına gelip: “Sana kim varis olacak?” diye sordu. “Ehlim ve çocuğum!” cevabını alınca: “Öyleyse ben niye babamın bıraktığına varis olamıyorum?” dedi. Bunun üzerine Hazreti Ebu Bekr: “Ben Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’ın: “Bize varis olunamaz!” dediğini işittim. Ancak ben, Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’ın geçimini sağladıklarının geçimlerini sağlarım. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’ın nafaka verdiklerine ben de nafakalarını veririm!” dedi.

Kaynak: Tirmizi, Siyer 44, (1608)

Önceki İçerikMirasın Ahkamı Ve Varisler ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Ebu Davud
Sonraki İçerikResulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ve Geride bıraktıklarının Mirası ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Ebu Davud