İlahiyat Haber

DGS ye Başvuracaklar Dikkat

 Meslek Yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programları mezunlarının lisans öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) başvurular, 28 Mayıs’ta başlayacak. Sınav, 15 Temmuz’da yapılacak. 
  ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2012 DGS’ye meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabilecek. 
  KKTC meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de 2012 DGS’ye başvurabilecek. 
  İlahiyat Lisans Tamamlama Programları’na yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunlu olacak. 
  DGS’ye başvurular, 28 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Sınavda adaylara lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesine yönelik bir yetenek testi uygulanacak. Test sayısal ve sözel bölümlerden oluşacak 
  Yerleştirme işlemi sınav sonuçları açıklandıktan sonra merkezi olarak, adayların DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak. Tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bilgi, 2012-DGS sonuçları açıklandıktan sonra, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacak. 
  Adaylar yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan tercih kılavuzundan yararlanacak. 
  Tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bilgi, ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet sayfasında yer alacak. Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2012 DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde aynı internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

İlgili Makaleler