Arapca Haber

Arapçaya Şaşırtan İlgi

 

 

ORTADOĞU ülkeleriyle olan ilişkilerin giderek artması ve bu ülkelere yönelik ihracattaki artışla birlikte Arapça’ya olan ilgide büyük bir artış yaşanıyor. Bölgeyle iş yapmak isteyen işadamlarının en büyük sıkıntılarından biri haline gelen Arapça tercüman zorluğuyla birlikte iş adamları da Arapça kurslarına yoğun şekilde ilgi göstermeye başladı. İzmir’de de ilk kez bu amaçla dil kursu açıldı. Cemre Arapça dil kursuna kısa sürede 700 kişi kayıt yaptırdı. NYC Eğitim Kurumları Genel Müdürü Arzu Atalay, “Yoğun talebin kendilerini şaşırttığını belirterek talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Üstelik sadece İzmir’den değil, Türkiye’nin dört bir yanından kurs açmamız için talepler alıyoruz” diye konuştu.

Konuyla ilgili konuşan NYC Eğitim Kurumları Genel Müdürü Arzu Atalay, Kursa İzmir’den değil; Türkiye’nin her yerinden yoğun talep akışı yaşandığını dile getirerek şunları söyledi. “Mardin, Ankara, Sivas, Kastamonu gibi çok sayıda il kendi bölgelerinde de kurs açılması için bizi arıyorlar.  Başlangıçta hedef olarak biz sadece İzmir’i düşünürken yoğun ilgi üzerine Türkiye genelinde Arapça dil merkezleri açmayı düşünüyoruz. Öyle ki başlangıçta 20-30 kişi ile başlayan kurs, şimdilerde 700 kişiyi buluyor. Bu seneki mezun sayısı da 114 kişi.  Buradan mezun olan öğrenciler İlahiyat mezunlarından daha fazla Arapça bilgisine sahip. Birçok ilahiyat öğrencisi dahi bize kayıt yaptırıyor.” 

İşadamı ve kadınlardan yoğun ilgi

Arzu Atalay, Sırf işadamlarına özel gece kursları ve özel VİP dersleri başlattıklarını kaydederek, “Pratik Arapça’ olarak adlandırılan bu sınıflar, daha çok konuşmaya ağırlık veriyor. Öğretmenler ise konuşmaya yönelik olduğundan anadili Arapça olanlar. Faslı, Tunuslu, Mısırlı Iraklı öğretmenler titizlikle iş adamlarına Arapça’nın inceliklerini öğretiyorlar” dedi. Atalay “Eskiden hanımlar ilmi sadece erkeklere özel gibi kabul ederlerdi. Oysa şimdi durum değişti ve hanımlar bu tür eğitim programlarına yoğun istek gösteriyorlar.  İşadamları da yoğun istek gösteriyor” diye konuştu.

İmamlar için özel eğitim

Günümüzdeki imamların Arapça’yı bilmedikleri için ayetlerin anlamlarını bilmekte sıkıntı çeken imamlar için de özel sınıflar açtıklarını vurgulayan NYC Eğitim Kurumları Genel Müdürü Arzu Atalay, “İmamların Arapça dil eğitiminden geçmeleri önemli. Onlara özel eğitim veriyoruz. Eğitimi Arapça olan İlahiyat Fakülteleri’nde açılan hazırlık sınıfı öğrencileride bizde kurs aldıktan sonra hazırlık sınıfını atladıklarını  söylediklerinde mutlu oluyoruz” dedi. 

Şube sayısı hızla artıralacak

DİL Kurslarıyla ilgili de bilgiler veren Arzu Atalay, kursun kurucusunun Dr. Necla Yasdıman olduğunu belirterek, kendisi bir eğitim uzmanı olduğunu belirtti. Cemre Dil Merkezleri’nin ana merkezinin Çankaya’da bulunduğunu aktaran Atalay, Karşıyaka, Bornova, Yeşilyurt gibi bölgelerde de açılan Arapça dil merkezleri sayısını artırmayı düşündüklerini ve halkın yoğun talebine cevap verebilmek için başta İzmir olmak üzere bütün Türkiye’de yeni merkezler açmayı hedeflediklerini kaydetti. 

Arapça’da 100 farklı kelime mevcut

Arapça dilinin zenginliğine de değinen Arzu Atalay, Arapça’da neredeyse 90 bin kelimenin mevcut olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi. “Sadece deve demek için 100 farklı kelime var. Arapça çok mantıklı bir dil. Az şeyle çok şey ifade ediliyor. Dil öğretirken, okuma yazma anlama dinlemeye aynı oranda önem veriyoruz.”

Star

İlgili Makaleler