Arapca Haber

Ödüller Umre İpad Ve İphone

 

Daha etkin daha güzel bir Arapça için 9 ülkeden 461 okulun 2 bin 710 öğrenciyle başladığı yarışmalarda sona gelindi. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Akademi Lisan Derneği, Ensar Vakfı ve Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen İmam Hatip Liseleri Arası 3. Uluslararası Arapça YarışmalarınınTürkiye Finali AnkaraKızılcahamam’da yapılacak.

80 ilden 461 okulla başlayan yarışmalarda dereceye giren okullar ikinci turda 9 ayrı bölgede düzenlenen yarışmalarla Türkiye finaline katılmak için yarıştılar. Siirt, Ağrı, Malatya, Rize, Kırşehir, Sakarya, Kütahya, Kocaeli ve İstanbul’da eş zamanlı başlayan ve heyecanın eksik olmadığı yarışmalarda birinci olan öğrenciler şimdi de Türkiye’nin en iyisi olmak için Kızılcahamam’da buluşuyorlar.

Türkiye finalinin ardından Balkan ülkelerinden gelen öğrencilerin maharetlerini sergileyip Türkiye’nin birincileriyle yarışacağı “Uluslararası Arapça Yarışmaları” finalleri ise 17 Mayıs 2012 tarihinde Bursa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. 20 Mayıs 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde uluslararasıkatılımla düzenlenecek ödül töreninde dereceye giren okul ve öğrencilere ödülleri verilecek. Birinciler umre ziyareti ile ödüllendirilirken, ikincilere Ipad ve üçüncülere Iphone hediyeleri takdim edilecek.

25 Arap ülkesinden 350 milyona yakın bir nüfusun konuştuğu ve Kur’an-ı Kerim’in dili olması sebebiyle tüm İslam dünyası için büyük önem taşıyan Arapça’ya dikkat çekmek isteyen yarışmaların amacı, Arapça’yı daha etkin kullanan, kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen, sosyal, kültürel ve iktisadi ilişkileri geliştirebilecek gençlerin yetiştirilmesine öncülük etmek. – Ankara

İlgili Makaleler