Arapça Kitap Tanıtımları

ARAPÇA TÜRKÇE SÖZLÜK (KÜÇÜK BOY) Mehmet Kanar Say Yayınları

ARAPÇA TÜRKÇE SÖZLÜK (KÜÇÜK BOY)
Hazırlayan: Prof. Dr. Mehmet Kanar
Say Yayınları
Kültür tarihimizde geriye doğru yolculuk yaptığımızda, Arapça’nın ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu görürüz. Arapça hem bilim dili olarak hem de Kuran dili olarak uzun yıllar boyunca revaçta kalmıştır.
Prof. Dr. Mehmet Kanar, daha önce yayımlanan Farsça-Türkçe ve Osmanlı Türkçesi gibi sözlüklerinden sonra, şimdi de Arapça dilini öğrenmek isteyenler için kapsamlı bir Arapça-Türkçe sözlük hazırladı. Yirmi beş yılı aşkın süreden beri sözlük yapımına emek veren Kanarın, Say Yayınları için hazırladığı Arapça-Türkçe Sözlük bu konudaki büyük bir eksikliği dolduruyor.
Prof. Dr. Mehmet Kanar, Arapça-Türkçe Sözlük adlı eserinin en önemli yönlerinden birini şöyle açıklıyor: Klasik Arapça’nın birinci derecede önemli yazılı kaynağı Kuran’-ı Kerim olduğundan, Kuran’ı Kerim’i tarayarak bir şahitler (örnek cümleler) sözlüğü hazırladım. Örnek olarak aldığım ayetlerin veya surelerin Arapça metninin önce Türkçe harflerle okunuşunu, sonra Arapça alfabeli metni, bunun ardından tercümesini verdim. Böylece kullanıcıya seçme konforunu sağlamış oldum.
Arapça-Türkçe Sözlük sadece Arap harflerini tanıyan birinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde hazırlanmış. Prof. Kanar, madde başı veya ara madde olan sözlüklerin, bunların bablarının, masdarlarının Arap alfabesinin yanı sıra Türkçe harflerle yazıldığı, masdarların ve çokluk halinde olan sözcüklerin de ana madde halinde bulunmasına dikkat ediyor. Türkçede karşılığı bulunmayan harfler için ise, Türk alfabesine en yakın olan hafleri kullanmayı tercih ediyor. Prof. Dr. Mehmet Kanar böylelikle Arapça-Türkçe olarak hazırlanan sözlüklerde karşılaşılan sorunları en aza indirmeyi başarıyor.
Ebat: 10×16
Karton Kapak
1 hm. Kağıt
1070 Sayfa
Yayım Yılı Ocak 2009

İlgili Makaleler