Kıraat İhtilafının Cevazı Hakkında ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Nesai Ebu Davud Tirmizi Malik

8197

Başlık: KUR’AN’IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ

Konu: Kıraat İhtilafının Cevazı Hakkında
Ravi: Ömer İbnu’l-Hattab
Hadisin Arapçası:

عن عمر بن الخطاب رَضِىَ اللّهُ عَنْه قال: ]سَمِعْتُ هِشَامَ بْنَ حَكِيمِ ابنِ حِزَامٍ يَقْرأُ سُورةَ الْفُرْقَانِ عَلى حُرُوفٍ كَثِيرةٍ لَمْ يُقْرِئْنِىهَا رسول اللّه # فَكِدْتُ أنْ أُسَاوِرهُ في الصََّةِ فَتَرَبَّصْتُ بهِ حَتَّى سَلّمَ فَلَبَّبْتُهُ بِردَائِهِ. فقُلْتُ: مَنْ أقْرَأكَ هذِهِ السُّورةَ؟ قَالَ أقَرأنِيهَا رسول اللّه #. فَقُلْتُ: كَذَبْتَ، إنَّ رسولَ اللّه # أقْرَأنِيهَا عَلى غَيْرِ مَا قَرَأْتَ. فَانْطَلَقْتُ بِهِ أقُودُهُ إلى رسول اللّهِ # فقُلْتُ: يَا رسُول اللّهِ إنِّى سَمِعْتُ هَذَا يَقْرَأ سُورَةَ الْفُرْقَانِ عَلى حُرُوفٍ كَثِيرةٍ لَمْ يُقْرِئْنِيهَا. فقَالَ: أرْسِلْهُ. اقْرَأ يَا هِشَامُ. فقَرَأ الْقِرَاءَةَ الَّتِى سَمِعْتُهُ يَقْرَأ. فقَالَ رسولُ اللّه #: هكَذَا أُنْزِلَتْ. ثُمَّ قالَ لى اقْرَأ يَا عُمَرُ. فقَرَأتُ الْقرَاءَةَ الَّتِى أقْْرَأنِى. فقَالَ رسولُ اللّه # هكَذَا أُنْزِلَتْ، إنَّ هذَا الْقُرآنِ أُنْزِلَ عَلى سَبْعَةِ أحْرُف فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنْهُ[. أخرجه الستة. »المُسَاوَرَةُ« المواثبة .

Hadisin Anlamı:

Hişam İbnu Hakim İbni Hizam’ı, Furkan suresini farklı şekillerde okurken dinledim. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana bu şekillerden hiçbiriyle okumamıştı. Namazın içinde adamın üzerine atılacak oldum. Kendimi zorla zabtedip namazı bitirmesini bekledim. Selamı verir vermez ridasından tutup kendime doğru çektim ve: “Sana bu süreyi (böyle okumayı) kim öğretti?” diye sordum. Hişam: “Onu bana Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) öğretti!” demez mi! (Tepem attı): “Yalan söylüyorsun, onu Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana da öğretti, ama senin okuduğuna hiç benzemiyor!” dedim. Adamı derdest edip doğru Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e götürdüm. “Ey Allah’ın Resulü,” dedim, “bu adamı Furkan süresini, bana hiç okumadığın çok farklı şekillerde okuyor gördüm!” Resulullah, sükunetle: “Hele yakasını sal!” diye emretti ve ona dönerek: “Ey Hişam oku bakalım!” dedi. Hişam, kendisinden işittiğim şekilde, süreyi yeniden okudu. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana yönelerek: “Evet, süre bu şekilde indirildi” buyurdu. Sonra bana: “Ey Ömer,” dedi. “Sen de oku”. Aynı sureyi ben de, bana öğretmiş olduğu şekilde okudum. Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şu açıklamayı yaptı: “Evet sure bu şekilde (de) nazil oldu. Biliniz ki, bu Kur’an yedi harf (şekil) üzere indirilmiştir. Bunlardan hangisi kolayınıza gelirse onunla okuyun.”

Kaynak: Buhari, Fedailu’l-Kur’an 5, 27, Husumat 4, Tevhid 53, Müslim, Müsafirin 270, (818), Ebu Davud, Salat 357, (1475), Tirmizi, Kıra’at 2, (2944), Nesai, Salat 37, (2, 150-152), Muvatta, Kur’an 5, (1, 102)

Önceki İçerikKur’an’ı Hizb Ve Evrad Kılma ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Müslim Ebu Davud Tirmizi Malik
Sonraki İçerikTabir Edilmiş Rüyalar ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Ebu Davud Tirmizi İbni Mace