Maide Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Nesai Tirmizi

30315

Başlık: TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR

Konu: Maide Suresi
Ravi: Tarık İbnu Şihab
Hadisin Arapçası:

عن طارق بن شهاب قال: ]قَالَتِ الْيَهُودُ لعُمَرَ بنِ الخَطَّابِ رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ: إنَّكُمْ لَتَقْرَءونَ آيةً لَوْ أنْزِلَتْ فِينَا َتَّخَذْنَاهَا عِيداً. فقَالَ عُمَرُ: إنِّى ‘عْلَمُ حِينَ أنْزِلَتْ وَأينَ أنزِلَتْ، وَأينَ رَسولُ اللّهِ # حِينَ أنزِلتْ يَوْمَ عَرَفَةَ، وَأنَا وَاللّهِ بِعَرَفَةَ في يَوْمِ جُمُعَةٍ. يعنى الْيَوْمَ أكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ[. أخرجه الخمسة إ أبا داود.

Hadisin Anlamı:

Yahudiler, Hazreti Ömer Radıyallahu Anh’e şöyle dediler: “Siz bir ayet okuyorsunuz ki o, şayet bize inseydi o günü bayram ittihaz eder (her yıl kutlardık).” Hazreti Ömer Radıyallahu Anh diyor ki: “Ben onun indiği anı ve yeri, indiği sırada Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’ın bulunduğu noktayı biliyorum: Arafe günü inmişti. O zaman ben de Arafat’ta idim ve bir cuma günüydü. Kasteddikleri ayet de: “Size bugün dininizi tamamladık” (Maide, 3) ayeti idi.”

Kaynak: Buhari, İman, 33, Meğazi, 77, Tefsir, Maide 2, İ’tisam giriş, Müslim, Tefsir 3, (3017), Tirmizi, Tefsir Maide (3046), Nesai, İman 18, (8, 114), Hac 194, (5, 251)