Maide Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Nesai Tirmizi

30317

Başlık: TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR

Konu: Maide Suresi
Ravi: Tarık İbnu Şihab
Hadisin Arapçası:

عن طارق بن شهاب قال: ]قَالَتِ الْيَهُودُ لعُمَرَ بنِ الخَطَّابِ رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ: إنَّكُمْ لَتَقْرَءونَ آيةً لَوْ أنْزِلَتْ فِينَا َتَّخَذْنَاهَا عِيداً. فقَالَ عُمَرُ: إنِّى ‘عْلَمُ حِينَ أنْزِلَتْ وَأينَ أنزِلَتْ، وَأينَ رَسولُ اللّهِ # حِينَ أنزِلتْ يَوْمَ عَرَفَةَ، وَأنَا وَاللّهِ بِعَرَفَةَ في يَوْمِ جُمُعَةٍ. يعنى الْيَوْمَ أكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ[. أخرجه الخمسة إ أبا داود.

Hadisin Anlamı:

Yahudiler, Hazreti Ömer Radıyallahu Anh’e şöyle dediler: “Siz bir ayet okuyorsunuz ki o, şayet bize inseydi o günü bayram ittihaz eder (her yıl kutlardık).” Hazreti Ömer Radıyallahu Anh diyor ki: “Ben onun indiği anı ve yeri, indiği sırada Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’ın bulunduğu noktayı biliyorum: Arafe günü inmişti. O zaman ben de Arafat’ta idim ve bir cuma günüydü. Kasteddikleri ayet de: “Size bugün dininizi tamamladık” (Maide, 3) ayeti idi.”

Kaynak: Buhari, İman, 33, Meğazi, 77, Tefsir, Maide 2, İ’tisam giriş, Müslim, Tefsir 3, (3017), Tirmizi, Tefsir Maide (3046), Nesai, İman 18, (8, 114), Hac 194, (5, 251)

Önceki İçerikNisa Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Ebu Davud
Sonraki İçerikEnfal Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Ebu Davud