İlahiyat Haber

Bakanlarda Hac Farizasını Eda Etti

Milyonlarca Müslüman, kutsal sayılan hac görevini yerine getirdi. Müslümanlar, ilk durak olarak Arafat yolculuğuna çıktı. Ardından, Müzdelife’ye hareket eden hacı adayları akşam ve yatsı namazlarının ardından geceyi burada geçirdi. Kutsal sayılan ibadet, sabahın ilk ışıklarıyla Mina’da devam etti.
Mina’daki Cemerat alanında şeytan taşlayan milyonlarca Müslüman Kabe’yi tavaf ederek hac vazifelerini yerine getirdi. Kabe’de kılınan bayram namazında bir araya gelen hacılar kurban kestirip, tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı. Bayram namazı sonrası Kabe’de birbirlerine sarılarak bayramlaşan hacılar sevinç gözyaşları döktü. Kabe’yi dolduran hacılar bayram namazının ardından cuma namazını kıldı.

İslam’da kutsal sayılan ibadete, bu sene Türk siyasetçilerin de ilgisi yoğundu; 50’ye yakın milletvekili kutsal sayılan topraklardaydı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve AB Bakanı Egemen Bağış da milyonlarca Müslümanla birlikte hacı oldu. Bülent Arınç, gazetecilerle bayramlaştı. Arınç, “Ülkemizdeki insanlarımıza, milletimize de hayırlı bayramlar diliyoruz. Allah sulh içinde, sükun içinde, barış içinde, huzur içerisinde 75 milyon insanımızın ve bütün İslam alemindeki Müslümanların bayramlarını mübarek kılsın” dedi.

Arınç’ın gündeminde Suriye de vardı. Başbakan Yardımcısı,”En yakın komşumuz Suriye için de dua ettik, orada bir ateş var ve yanıyor” dedi.

İlgili Makaleler