İlahiyat Haber

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi Başladı

12. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi Kahire’de devam ediyor. İslam ülkelerinin liderlerini buluşturan toplantının ana gündem maddesi Suriye, Filistin ve Mali’deki gelişmeler..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ,zirvenin çalışma oturumunda teşkilatın Ekonomik ve Ticaret Daimi İşbirliği Komitesi Başkanı olarak İlerleme Raporu’nu sundu. İslam ülkeleri arasında ekonomik işbirliğinin arttırılması gerektiğini belirten Gül, ekonomik refah ile sosyal barış arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

“Hepimiz ekonomik refah ve kalkınmanın, sosyal barışın sağlanması ve siyasi istikrarın devamı için elzem olduğunun bilincinde olmalıyız. “İslam âlemi olarak, yaşanan krizlerin ekonomilerimiz üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmek, kalkınma yolunda dayanışmamızı artırmak için, ekonomik ve ticari işbirliğimizi daha da ilerletmek temel önceliğimiz olmalıdır”

Cumhurbaşkanı Gül ”Filistin’deki Yerleşimler” özel oturumunda da konuştu. Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimci sayısının artmasının Filistin devleti için tehdit oluşturduğunu kaydeden Gül, Tel aviv yönetimine de, “saldırganlığa son vermesi” çağrısı yaptı.

Türkiye, Mısır ve İran arasında da Suriye’deki olayların ele alındığı bir üçlü zirve yapıldı. yaklaşık 1 saat süren Mini zirveye Abdullah Gül, Mursi ve İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın yanı sıra 3 ülkenin dışişleri bakanları da katıldı.

Yoğun bir görüşme trafiği yaşaya Gül, KKTC, Sudan, Maldivler cumhurbaşkanları ve Türk işadamlarıyla da biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, bugun Mısırlı mevkidaşı Mursi ile ikili görüşme yapacak. İki lider daha sonra ortak ortak basın toplantısı düzenleyecek.

 

İlgili Makaleler