Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber İmam-ı Rabbani Sempozyumu başladı

İmam-ı Rabbani Sempozyumu başladı

40843

kendi çağından çok geleceğe atılmış mektuplar olduğunu belirtti.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi’nin (İSTAM) koordinatörlüğünde, Üsküdar Belediyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası İmam-ı Rabbani Sempozyumu, Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

Sempozyumun açılış töreninde konuşan Görmez, Hindistan’tan Arabistan’a, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Balkanlar’a kadar tesirleri asırladır devam eden İmam-ı Rabbani’yi minnetle yad ettiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İmam-ı Rabbani’nin mektuplarının, kendi çağından çok geleceğe atılmış mektuplar olduğunu belirterek, “Bu mektuplar, kendi çağındaki adreslere yazıldığı halde, dört asır geçmesine rağmen, hangi çağ, coğrafya olursa olsun, okuyanlar kendisine yazılmış zannediyor” dedi.

Görmez, Anadolu’daki dini hayatın mayasının içinde de İmam-ı Rabbani’nin görülebileceğini, Bediüzzaman Said-i Nursi’nin eserlerinden, Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerine kadar onun fikirlerinin izlerine rastlanabileceğini kaydetti.

İmam Gazali’nin de kendi bölgesini terk ederek, bu işin çilesini çeken büyük bir insan olduğunu anlatan Görmez, şunları kaydetti:

“Gazali geçmişi değerlendirmiştir ama Rabbani geleceği inşa etmeyi hedeflemişir. Gazali’nin ihya hareketi, üç büyük sorunun cevabı üzerine kurulmuştur. Bunlardan ilki din ve siyaset ilişkisi üzerinedir. Kudüs’e kaçışı da aslında siyasetten kaçıştır. Kendi itiraflarına bakınca, dinle siyasetin Allah’a uygun gitmediğini görmüştür. Diğer konular ise dinle felsefe ve fıkıh ile hukuk arasındadır. Rabbani de en çok üç konu üzerinde durmuştur.”

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Sert de İslam kültür ve medeniyetinde ilim, irfan sahiplerinin büyük rolü olduğunu belirterek, “İmam-ı Rabbani’yi tanıdıkca onun mesajlarını bugün hatırlamaya ne kadar ihtiyacımız olduğu, en güzel şekilde anlaşılacaktır. İlmi, ameli, ihlası, hizmet ve cihadı önemsemiş, ‘onlarsız olmaz’ demiştir. Kur’an ve sünnete uymayan her yolu batıl olarak nitelemiştir” diye konuştu.

İmam-ı Rabbani’nin eserleri ve hayatının ele alınacağı program, 17 Kasım’da sona erecek. Bu kapsamda, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek oturumlarda, 15’i yabancı 40 akademisyen İmam-ı Rabbani ile ilgili bildiriler sunacak.

 

Önceki İçerikDiyanet, yurt dışına din görevlisi gönderecek
Sonraki İçerikİlahiyat profesörü Seçmeli Din Dersine karşı çıktı