İlahiyat Haber

Türkiyenin En Büyük İslam Kültür Merkezi Diyarbakıra Yapılacak


Yer tespiti çalışması yapılan Diyarbakır’ın 250 milyon TL’lik yeni stat ve spor kompleksinin karşılığında TOKİ’ye devredilen Atatürk Stadı’nın yerine İslam Kültür Merkezi yapılacak. Yeni stat ve spor kompleksinin Kayapınar İlçesi çevre yolu karşısında yapılacağını açıklayan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten,eski stadın yerine islam kültür merkezi inşa edileceğini bildirdi.
İnşa edilecek caminin İslami bir kültür merkezi görevini yürüteceğini belirten İçten, “Atalarımızın yüzyıllar önce bizlere bıraktığı eserlere bizler ne acıdır ki hiçbir şey ekleyemedik. Bir Sultanahmet, Bir Selimiye, Bir Fatih, Bir Ulu cami den bu yana atalarımıza yakışan kültürümüze yakışan İslam’a yakışan yapılar inşa edemedik. 20’nci 21’nci yüzyıldan gelecek asırlara görkemli bir tarihi eseri miras bırakalım. İnşallah Diyarbakır’ın ortasında yapacağımız İslami Kültür Merkezi bu açığı kapatacak” dedi.
 
“ANKARA’YA TAŞIYACAĞIZ”
 
Yapılacak stadın Diyarbakır tarihinin en büyük spor yatırımı olacağını ifade eden İçten,”12 Haziran 2011 Genel seçimleri sonrası bizi Ankara’ya gönderen halkımıza layık olabilmek için çalışıyoruz. İlk işlerimizden biri şehre yakışan bir stadyum yapılması idi. Sağ olsun Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat Kılıç spora dair tüm isteklerimizi yerine getirdi. 30 bin kişilik bir stadyum yapıyoruz. 1960’tan bu yana tarihi maçların oynandığı stadyumu yıkıyoruz. Boşalacak alana Türkiye’nin en büyük İslami kültür merkezini yapacağız. Bu tamamen bir proje. Bu projenin hayata geçmesi için Diyarbakır’daki STK’lar, kanaat önderlerinin kısaca herkesin fikrini alacağız. Ortak bir uzlaşma çıkınca da konuyu Ankara’ya taşıyacağız. Buraya yapılacak bir alış veriş merkezi. Kentin trafik keşmekeşi yaşamasına neden olacaktır. Onun yerine Kültürümüze İslam Dinine yakışan bir anıt inşa etmenin daha doğru olacağına inanıyorum. İçinde konferans salonları, sinema salonu, İslami ilimlerin öğretileceği eğitim odaları kısaca tam bir İslami kültür merkezi. Buranın kontrolü de Diyanete dolayısıyla İl Müftülüğümüzün elinde olacak. “ diye konuştu.
 
“ONBİNLER AYNI ANDA NAMAZ KILACAK”
 
Yapılacak dev camide onbinlerce insanın aynı anda saf tutacağını kaydeden İçten,bu eserin Diyarbakır’ın maneviyatı için de çok önemli olduğunu söyledi.
İçten,şöyle devam etti :”Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Ayrıca 9 peygamber ile anılan Diyarbakır 27 sahabenin kabrini barındırıyor. Tam bir medeniyet, tam bir kültür şehri. O nedenledir ki buraya gelecek nesillerimize aktaracağımız bir eser bırakmalıyız. Bu proje için kamuoyu desteğine ihtiyacımız var. Dinamiklerin hareketlenmesi lazım. Şu anda mevcut camilerimiz dolup taşıyor. Şehrin ortasına yapacağımız bu kültür merkezinde on binlerce insanımız aynı anda namazlarını kılacaklar. İçindeki katlı otoparklara araçlarını park edecekler yine kültürümüze uygun çeşmelerde abdestlerini alacaklar. 52 dönümlük bir alan burası. Heba olmasına müsaade etmeyelim. Peygamberler şehri Diyarbakır’a ve sonraki nesillere iyi bir miras bırakalım.”

diyarbakırsoz

İlgili Makaleler