Diyanet isleri Baskanligi

Diyanetten Yeni Müftülük Modeli

 

İl Müftüleri İstişare Toplantısı’na katılmak üzere Afyonkarahisar’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaretinde “İstiyoruz ki; müftülüklerimiz sadece imamların yönetimini yerine getiren bir bürokratik mekanizma değil, şehirlerin ruhuna hizmet eden, şehirlerin manevi hayatına, dini hayatına, birlik, beraberlik ve ahengin oluşmasına katkıda bulunan birer yönetici olsunlar” dedi.

YENİ MODEL

Yeni müftülük modeli üzerinde çalıştıklarını kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:

“İstiyoruz ki; müftülüklerimiz sadece imamların yönetimini yerine getiren bir bürokratik mekanizma değil, şehirlerin ruhuna hizmet eden, şehirlerin manevi hayatına, şehirlerin dini hayatına, şehirlerdeki o birlik, beraberlik, ahengin oluşmasına katkıda bulunan, birer yönetici olsunlar. Onun için 81 ilimizin her birisinin en önemli manevi sorunlarını ele aldık, almaya devam ediyoruz. Cami meselesi de üzerinde duracağımız konular arasında. Biz istiyoruz ki; camiler sadece namaz vakitlerinde açılıp kapanan ve sadece içinde namaz kılınan bir mekan olmaktan çıkarılıp, namaz kılsın ya da kılmasın bütün insanların hayatına bir güzellik katan birer mabede dönüşsünler istiyoruz. Çalışmalarımız hep bu yönde.”

İMAMLAR FAKÜLTE MEZUNU OLMALI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev almak için hafızlığın tek başına yeterli olmadığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Artık her mihrapta görev yapan arkadaşımız, 4 yıllık fakülte mezunu olsun istiyoruz. Ulu camilerde, selatin camilerde görev yapan arkadaşlarımız da en az mastır, doktora yapan, bir veya iki yabancı dil bilen arkadaşlarımız olsun istiyoruz” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının açık bir üniversite gibi çalıştığını kaydeden Başkan Görmez, personelin eğitim seviyesini yükseltmek için büyük bir çaba içinde olduklarını söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez şöyle devam etti;

“İnsanımız değişiyor, çağımız değişiyor, ülkemiz değişiyor, gençlerin bilgi ve bilinç düzeyi değişiyor, camiye gelen cemaatin bilgi seviyesi değişiyor.”

 

 

İlgili Makaleler