İlahiyat Haber

400 İlahiyatçı mezun oldu

Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan 400 öğrenci diplomalarını aldı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan 400 öğrenci diplomalarını aldı. DÜ Kongre Merkezi’nde düzenlenen tören, Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Diyarbakır Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, törende yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın Güneydoğu’da farklı bir şehir olduğunu, 1367 yıldır İslam’a hizmet etmekle birlikte son yıllarda belli sıkıntıların merkezinde olmuş bir bir şehir olduğunu söyledi.
 
“Belki son yıllarda Dicle Nehri eskisi kadar güzel akmıyor, biraz daha mahzun ve mahcup akıyor” diyen Kansız, bu mahzunluğun ve mahcubiyetin kalkmasının herkesin görevi olduğunu belirtti.
 
400 İlahiyatçı mezun oldu
 
Kansız, bunun için güzel çalışmalar yapıldığını vurgulayarak şöyle dedi:
 
“Peygamber efendimizin veda hutbesinde mübarek ayaklarının altına çalıp çiğniyorum dediği cahiliye adetlerini yeniden hortlattığımız, yeniden çeşitli noktalarda o adetlerin hortlamasına imkan verdiğimiz için bu sıkıntıları kader yönü ile de hak etmiş olduk. Önemli olan bu noktadan sonra güzellikleri ve kardeşlikleri yakalamaktır. 1367 yılda ortak yaşama kültürü ve kardeşlik var. Diyarbakır bunun tam da ortasında olan, yeniden silkinip uyanmakta olan, yeniden kimliğini kazanmaya çalışan bir şehir. Bu şehre yakışan kavganın, dövüşün, sıkıntıların merkezi değil, bir nebiler ve sahabeler şehri olarak İslam’ın kardeşliği ve barış mesajına merkez olmaktır. İnşallah bu merkez olma özelliğini ortaya çıkarırken ilahiyat fakültesinin değerli mezunları olarak öncü rolünü her noktada göstereceksiniz. Fakülte bu kadar güzel insanların mezun olmasına vesile olduğu için artık Dicle Nehri mahcup ve mahzun akmayacak. İnsanlar gururla Diyarbakır’ın güzelliklerini paylaşacak.”
 
Velilere teşekkür
 
DÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülkadir Ünalan, bugün bir yandan mezun olan öğrencilerden ayrılmanın üzüntüsünü yaşadıklarını, bir yandan da öğrencilerin öğrendikleri bilgileri topluma aktaracak olmalarına tanık olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
 
Prof. Dr. Ünalan, tüm fakültelerin önemli olduğunu ifade ederek, “Ancak en güzel fakültenin ilahiyat fakültesi olduğunu söylemek mümkün. Bu fakültenin öğrencileri hem dünyayı hem de ahireti kazanıyorlar” dedi.
 
Ünalan, çocuklarını ilahiyat fakültesine yönlendirdikleri, bu fakülteye girmelerini tavsiye edip kazanmalarına vesile oldukları için tüm velileri tebrik etti.
 
“Öğrencileri de enerjilerini ilahiyat fakültesini kazanma yönünde harcayıp bu fakülteyi tercih ettikleri için kutluyor, öğrencilerin bundan sonraki hayatlarında ilahiyata layık bir şekilde hareket edeceklerini, ilahiyatı en iyi şekilde temsil edeceklerini umuyoruz” diyen Ünalan, ilahiyat fakültesinden mezun olmanın sorumluluklarının büyük olduğunu dile getirdi. Ünalan, şunları kaydetti:
 
Din adamına saygı gösterilir
 
“İlahiyat fakültelerinin diğer fakültelere nispeten toplumda bir saygınlığı vardır. Herkes din adamına, hele hele ilahiyatı bitirmiş kültürlü bir din adamına saygı gösterir. Bir hadiste, ‘alimler peygamberlerin mirasçılarıdır’ denilir. Şu anda ülkemizde Allah’a çok şükür 80’e yakın ilahiyat fakültesi açıldı. Akademik personele ihtiyaç had safhada. Öğrencilerimizden talebimiz Kuran’ı ve peygamber efendimizin sünnetini takip ederek o çizgide olmaları ve insanları bu çizgide yaşamaya teşvik etmeleridir.”
 
Konuşmaların ardından ilahiler okundu, öğrencilerce hazırlanan skeçler sahnelendi.
 
Daha sonra mezun olan 400 öğrenciye diplomaları verildi. Bazı öğrenciler diplomalarını almak için sahneye çocukları ile çıktılar. Tören, öğrencilerin mezuniyet yemini etmesi ve keplerin havaya fırlatılmasıyla sona erdi

İlgili Makaleler