İlahiyat Haber

Hiç Çocuğu Olmamasına Rağmen tüm Müslümanların Annesidir O

 

 

Bir düşünün bir sürü insan gece namazına kalkamazken, uyuyakalırken bazen sabah namazı vakti, en tatlı yerinde böler uykusunu bebeğini doyurmak için, kim bilir kaç kez hem de.

 

Hepimiz seviyoruz annelerimizi bu konuda hemfikiriz. Ayrıştığımız husus sevginin ifade zamanı ve şekli. Bir günle sınırlanan sevgi gösterileri ve beraberinde gelen “duygu sömürüsü” zihniyeti sevgi pazarlama şirketi, hediye ticareti düşünce krampına neden oluyor bende.

 

Bir anne çocuğunu kariyerine, mesleğine, maddi durumuna aldırış etmeden sadece kendi çocuğu olduğu için sever. Evladını hiçbir şeye sahip değilken, son derece güçsüz ve muhtaçken seven bir anneyi tek güne hasredilmiş, prosedür soğukluğuyla sunulan maddi hediyeler etkilemez. Sıfır beklentiyle yapılan onca fedakarlığı karşılamaz hiçbir hediye paketi.

 

Beni hayrete düşüren diğer bir olay ise sözde Müslüman belediyelerin (belediye Müslüman olur mu? Konusu ayrı bir tartışma konusu) Anneler günü organizasyonları ve davet edilen şöhret kadınlar. İleri derecede miyop birinin bile tek bakışta şaşkınlık krizine gireceği billboardları her gördüğümde hep aynı soru kurcalıyor aklımı: Televizyon ekranlarında boy gösteren bu bayanların annemle ilgisi ne acaba? 

 

TV programlarıyla başımıza yeterince dert olan bu isimleri hayatımızdan çıkarma çabasına köstek zihniyet neyin peşinde? İlan panosundaki kadınla annemin arasındaki on farkı gösterin bana o zaman. Getirilen isimler benim annemi, değil temsil etmek yanından bile geçemez.

 

Anne kelimesinin hatırlattığı ilk isim Hz Meryem’dir oysa. Kur’ân’da İsa a.s ile karşılaştığımız her yerde onunla da karşılaşırız. Meryem oğlu İsa İlahi kullanımıyla…

 

Bir annemiz daha vardır hiç çocuğu olmamasına rağmen tüm Müslümanların annesidir O. Bizleri Hz Peygamberin ev yaşamıyla tanıştıran isim, evet doğru bildiniz Hz. Aişe (r.a).

 

Tarlada çalışan, çalışırken çocuğunu koynuna bağlayan, sütün, alın terinin ve toprağın kokusunu aynı anda koklatan annedir benim annem.

 

Buradan sesleniyorum tüm yerel yönetimlere ya bizim annelerimizi gündeme alın getirin program listelerinin başına ya da ellemeyin kirletmeyin ortalığı boşuna.

 

Hüveyda Çoban

 

 

İzdüşünce

İlgili Makaleler