İlahiyat Haber

Prof.Dr.Faruk Beşer Marmara İlahiyata Geçti

 

 

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Başkanlığını yürüten Faruk Beşer Marmara İlahiyat’ın öğretim üyeleri arasına katıldı

 

Türkiye Faruk Beşer’i Mehtap Tv deki “İslam Ve Hayat” programıyla kendisini yakından tanıyor.

 İslam Ve Hayat Programınden Kesitler

 

 

Faruk Beşer Kimdir?

 

22.4.1952 de Trabzon da doğdu. İlkokulu Trabzon´da, Ortaokulu İzmit İmam Hatip Okulunda, Liseyi de Yozgat İmam Hatip Lisesinde

okudu (1972).

 

 

 

Atatürk Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesinden mezun oldu (1978). Mezun olduğu Fakültede İslam Hukuku dalında “İslamda Sosyal Güvenlik” adlı teziyle doktor oldu (1985).

 

Bu arada Diyanet İşleri başkanlığına bağlı olarak 8 yıl muhtelif görevler yaptı. Ardından İSAV ilmî sekreterliğinde bulundu. Bilahare özel bir ilmî araştırmalar merkezinde 6 yıl kurucu müdür olarak çalıştı. (1986-1993).

 

Malezya International Islamic Universityye öğretim üyesi olarak gitti ve orada iki sömestr Mukayeseli İslam Hukuku ve İslam Milletler Hukuku dersleri okuttu (1993-1994).

 

Döndükten sonra Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesine öğretim üyesi olarak intisap etti. 12.10.1994 tarihinde İslam Hukuku Anabilim Dalından doçent, 2000 Yılında da Profesör oldu.

 

Aynı fakültede iki yıl dekan yardımcılığı yaptı. University of Pittsburgh´un daveti ile Visiting Professor olarak ABD´ne gitti ve adı geçen üniversitede altı ay araştırmalarda bulundu. (1999-2000)

 

 

İlgili Makaleler