İlahiyat Haber

Meb Derslerde Kur Sistemi Uygulayacak

Dinçer burada yaptığı konuşmada, ilk 4 yılda çocuklara okulu sevdirecek bir programın uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Dinçer, “Henüz başarıp başaramayacağımızı bilmiyorum ama çocuklarımız okula severek gitmeliler. Sabah okula uyanamayıp da gitmediğinde, ‘beni neden uyandırmadınız?’ diye sitem etmeli. Şimdi, çocukları uyandırıp okula göndermekte zorlanıyoruz.” dedi. Eğlenirken öğretecek bir yapı için çalışacaklarını söyleyen Dinçer, bunu veliler, okul idarecileri ve öğretmenlere kadar herkesin desteklemesi gerektiğini aktardı.

Dinçer, gelişmiş ülkelere göre Türkiye’de 8 yıllık zaman içerisinde, 152 saat daha az matematik, 115 saat daha az fen, 115 saat daha az sosyal bilgiler dersi verildiğine dikkat çekti. Dinçer, “Bütün bunları üst üste koyduğumuzda PISA sınavlarında neden geri kaldığımız; YGS’de niçin Anadolu liselerine, fen liselerine, özel okullara, dershanelere hatta eve getirdiğimiz özel hocalara rağmen 40 soruda ortalama 4 soru yaptığımız anlaşılıyor. Bunlara, hepsine alıştığımız için ve her birinin başarısız olduğuna dair sonuçları gördüğümüz halde sıkı sıkıya sarılmamız doğru mu?” diye sordu.

Zorunlu ikinci dört yıllık eğitimde tüm çocuklara temel müfredatın verileceğini dile getiren Dinçer, bunun yanı sıra seçimlik dersler de konulacağını belirtti. Dinçer, “Çocuklarımız neyi öğrenmek istiyorlar, neye ilgi duyuyorlarsa onu alabilsinler istiyoruz.” ifadesini kullandı.

KUR’AN- I KERİM VE SİYER DERSİNDE KUR SİSTEMİ ESAS OLACAK

Kur’an-ı Kerim dersleri ile Siyer derslerinin de ikinci dört yıldan itibaren seçmeli dersler arasında yer alacağını hatırlatan Dinçer, şunları dile getirdi: “Bu bizim için çok önemli bir karar oldu. Bu karar Türkiye’de bu toplumun Cumhuriyet kurulduğundan beri var olan bir beklentisine ve bir ihtiyacına cevap verdi. Daha metodolojik olarak, çocuklarımızın pedagojisine daha uygun olarak Kur’an-ı Kerim’i öğretmeye çalışacağız. Çocuklarımız tercih ediyorlarsa, bu tercihlerinde serbest olacaklar. Temel yapı olarak düşüncemiz, Kur’an-ı Kerim ve Siyer derslerinde kur sistemini esas alacağız. Yani 5. sınıftan 12. sınıfa kadar bir çocuk her yıl Kur’an-ı Kerim dersi seçmek istiyorsa seçebilecek ve her yıl da geldiği seviyeye göre Kur’an dersi alacak. Bir çocuk da, diyelim ki, 7. 9. 10. sınıfta bir yıl veya iki yıl seçimlik ders alacaksa, onun için de bir seviye testi yapacağız. O da seviyesine uygun kaldığı yerden kur sistemi ile dersini alabilecek. Bu yapı içinde daha modern bir uygulamayı da kurgulamış olacağız.” Küresel ve ulusal ihtiyaçlara cevap verebilecek daha farklı seçmeli dersler de olacağını kaydeden Dinçer, “Bu seçimlik derslerle çocuklar kendi ilgilerine göre ders seçebilecekler, her yıl seçtiklerini değiştirebilecekler, ya da seçtikleri dersleri her yıl daha geniş ve derin perspektiften ele alınacağı farklı bir müfredatı uygulama şansları olacak.” dedi.

İlgili Makaleler