İlahiyat Haber

Aliyev Zulme Devam Ediyor

 

 

Yıllarca ezberlediğimiz yalan tarihi unutup, yeni tarihimizi okumaya besmele çektiğimiz şu günlerde kardeş ülke Azerbaycan’ın kardeşini yalnız bırakmamak için, onu adım adım takip ettiğine şahit oluyoruz.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Orta Asya’nın diğer cumhuriyetlerinde uygulanan politikalara bakıldığında, söz konusu cumhuriyetlerde iktidarda yer alan liderlerin İslam’la mücadeleye bir öncelik gibi baktığı anlaşılır.

 

Eski Sovyetler birliği döneminde, komünist yöneticiler yıllar boyunca Azeri halkına baskı uyguladı. Ancak hiçbir zaman amaçlarına ulaşmada başarılı olamadı. Şimdi de komünist rejimin kalıntıları çeşitli yollarla iktidarın başına gelmeyi başardı ve bağımsızlık döneminde bile aynı politikaları izlemeye başladı.

 

Azerbaycan Cumhuriyetinin 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmasının ardından ülkenin komünizmden kurtulması için mücadele eden Müslüman halkın istediği gibi bir yönetim hâkim olmadı Azerbaycan topraklarında.

 

İlham Aliyev babasından iktidarı aldıktan sonra İslam karşıtı politikalarına ağırlık verdi ve mesaisini bu uğurda harcamaya başladı. Laik hükümdar, iktidarı kaybetmeme güvencesi ile ülkenin kültürel ve sosyal alanında İslam’ın izlerini silme politikalarını sürdürüyor.

 

Camilerin kapatılıp tahrip edilmesi yeni dönemin ilk İslam karşıtı eylemiydi. Ve camilerin yıkılmasına paralel olarak; mürted Salman Rüşdi’nin, Peygamber(sav) ve Kur’ân hakkında şüphe uyandırmaya çalışan, Şeytan Ayetleri adlı eserinin Azeri Türkçesine çevirisi tepkiye yol açtı.

 

Ve son yıllarda okullarda başörtü yasağının başlaması Azerbaycan’daki Müslümanları ayaklandırarak Azeri hükümetine karşı propaganda ve protesto eylemlerine hız verdi. Aliyev ise buna karşılık İslam’a göre Müslümanlara yaşam hakkı ve özgürlük hakkını savunan Müslüman aktivistlere mücadelelerinin bedelini ödettirmek için girişimlerde bulunup tutuklattı.

 

Biz inanıyoruz ki; bu eylemler ve zulümler İslami mücadelenin daha iyi yeşermesi için takviye rolü oynayacaktır. Gidilen yol ne kadar meşakkatli olursa olsun yeter ki sabırla ve duayla bu yolda sebat edilsin.

 

Şükran Bulut


İzdüşünce

İlgili Makaleler