İlahiyat Haber

Taylanddan Elazığa İlahiyat İçin Geliyorlar

Geçtiğimiz yıl Hongkok Üniversitesi ve Hongkok City Üniversitesi ile işbirliği görüşmeleri yapan ve bu görüşmeler sonucu bilgisayar öğretim teknolojisinde işbirliği başlatan Fırat Üniversitesi, yaklaşık bir ay önce de Pakistan’ın Lahor Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalamıştı.
Fırat Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Şen ile birlikte 22-26 Mayıs tarihleri arasında Tayland’ın Hat Yai ve Pattani sehirlerine giden Rektör Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl, Tayland’ın en önemli üniversitelerinden birisi olan ve fakülte sayısı ve bölüm olarak Fırat Üniversitesi ile çok yakın benzerlik gösteren Prince of Songkla Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı. Yapılan görüşmeler sonucunda Prince of Songkla Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında birkaç öğrenciyi 6 ay süre ile Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne göndermeyi kabul ettiklerini bildirdi.
İlahiyat Fakültesi’nin içerisinde yer aldığı Pattani, Malezya sınırında bulunmakta ve nüfusunun %80’inden fazlasını Müslümanlar oluşturuyor. Söz konusu fakültenin öğretim elemanları ile ortak projeler yapacak olan öğretim üyeleri aynı zamanda Malezya’nın bazı ilahiyat fakülteleri ile de işbirliği yapabilecekler.
Hedef; öğretim elemanı ve öğrenci değişimi, ortak proje, ortak sempozyum ve seminerler düzenlemek, yaşadığımız çağda gittikçe önem kazanan Uzak Doğu ile işbirliğini geliştirerek devam ettirmek.
Temmuz ayı ortalarına doğru Prince of Songkla Üniversitesi’nin yeni ve genç Rektörü ile birlikte bir heyet Fırat Üniversitesi’ni ziyaret edecek

İlgili Makaleler