Ana Sayfa Hadis Hadis Arapça Türkçe Kıyametin Ahvali – Sur’a Üflenmesi Ve Neşr ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim...

Kıyametin Ahvali – Sur’a Üflenmesi Ve Neşr ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Nesai Ebu Davud Malik

Başlık: KIYAMET VE KIYAMETLE İLGİLİ MESELELER BÖLÜMÜ

Konu: Kıyametin Ahvali – Sur’a Üflenmesi Ve Neşr
Ravi: Ebu Hüreyre
Hadisin Arapçası:

وعن أبي هريرة رَضِيَ اللّهُ عَنْه قال: ]قَالَ رَسُولُ اللّهِ # مَا بَيْنَ النَّفْخَتَيْنِ أرْبَعُونَ. قِيلَ أرْبَعُونَ يَوْماً؟. قَالَ أبُو هريرة رَضِيَ اللّهُ عَنْه: أبَيْتُ. قِيلَ أرْبَعُونَ شَهْراً؟ قَالَ أبُو هريرة أبْيَتُ، قِيلَ أرْبَعُونَ سَنَةً. قَالَ: أبَيْتُ. ثُمّ يَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ مَاءٌ فَيَنْبُتُونَ كَمَا يَنْبُتُ الْبَقْلُ، وَليْسَ شَىْءٌ مِنَ ا“نْسَانِ يَبْلَى إَّ عَظْمٌ وَاحِدٌ وَهُوَ عَجبُ الذَّنَبِ، وَمِنْهُ يُرْكَبُ الْخَلْقُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ[. أخرجه الستة إ الترمذي.»عَجْبُ الذّنَبِ« هو العظم المستدير الذي يكون في أصل العجز وأصل الذنب .

Hadisin Anlamı:

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): “İki sur arasmda kırk vardır!” buyurmuştur. Bunun üzerine oradakiler: “Ey Ebu Hureyre! Kırk gün mü?” diye sordular. Fakat o: “Birşey diyemem!” cevabını verdi. Tekrar: “Kırk ay mı?” dediler. O yine: “Bir şey diyemem!” cevabını verdi. “Kırk yıl mı?” dediler. O yine: “Bir şey diyemem!” cevabını verdi ve (Resulullah’ın hadisine devam etti.) “Sonra Allah semadan su indirecek ve insanlar yerden sebze biter gibi bitecekler, insanda bir kemik hariç hepsi çürür. Bu çürümeyen, acbu’z-zeneb denen kuyruk sokumu kemiğidir. Kıyamet günü yeniden yaratılış bundan terkib edilecektir.”

Kaynak: Buhari, Tefsir, Zümer 3, Amme 1, Müslim, Fiten 141, (2955), Muvatta, Cenaiz 48, (1, 239), Ebu Davud, Sünnet 24, (4743), Nesai, Cenaiz 117, (4, 111)

Önceki İçerikKıyametin Muhtelif Alametleri ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Tirmizi
Sonraki İçerikKıyametin Ahvali – Sur’a Üflenmesi Ve Neşr ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari