Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber İki Aylık Haberi Isıtıp Tekrar Sunuyorlar

İki Aylık Haberi Isıtıp Tekrar Sunuyorlar

46288

 

Bu gün haberlere göz gezdirirken bir habere gözüm takıldı. Dikkat çekici başlıklarla sunulmuş: Diyanet İşleri Başkanından Kritik Uyarı, Görmez Öğrencilere Seslendi, Görmez Öğrencilere Seslendi vb. Ama bi dakka bu haberi ben daha önce görmüştüm. Yaklaşık iki ay önce olan bir olaydan bahsediliyor burda. Artı haberin içeriğinde de alanla ilgisi olmayanların pek anlamayacağı hatalar da var.

Uluslararası İlahiyat Fakültesi Diye Bir Fakülte Yok

Sözünü ettiğimiz haber yaklaşık iki ay önce İsam( İslam Araştırmaları Merkezi)’da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Uluslararası İlahiyat Programı dahilinde Türkiye’de öğrenim gören üniversite öğrencileriyle kahvaltıda buluşmasıydı. Öncelikle haberlerde geçen Uluslararsı İlahiyat Fakültesi diye bir ibare var. Türkiye’de böyle bir fakülte henüz yok. Bunlar Marmara İlahiyat, Ankara İlahiyat gibi fakültelerde açılan Uluslararsı İlahiyat Programı’dır.

İki Aylık Haber

Önemli nokta ise bu haberin tam iki ay önce vuku bulmuş olmasıdır.Neden şimdi hep birlikte aynı haber piyasa sürülüyor. Tamam ajanslardan haber alınması normal ancak en azından bi kontrol edilir. Aşağıda ilgili haberin gerçekleştiği tarihte diyanethaberler tarafından youtube’a yüklenen video da bulunuyor. Tarihine bakarsanız iki ay öncesine ait olduğunu sizler de göreceksiniz.

 

İhsan Cabir

 

İlgili Haber Metninden Bir Tanesi  

04 Mart 2012 Pazar 22:35

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, uluslararası ilahiyat fakültesi öğrencileri ile İslam Araştırmaları Merkezinde (İSAM) düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Görmez, burada yaptığı konuşmada, Avrupa’da son zamanlarda dikkati çeken İslamofobia’ya değindi.

İnsanların kalplerine İslam korkusu yerleştirildiğini, ancak İslam’ın rahmet dini olduğunu, gerçek İslam’ı anlatabilmenin bilgi ve hikmet ışığında gerçekleşebileceğini belirten Görmez, öğrencilere bu konuda önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Görmez, 2003 yılında Başkan Yardımcılığı döneminde Avrupa’ya 15 günlük bir seyahat sonrası böyle bir proje için ilk adımı attıklarını anlattı. Kültür farklılığı ve iletişim sorunundan kaynaklanan bazı sorunların oradaki millet varlığına hizmet götürmede eksikliklere yol açtığını kaydeden Görmez, uygulamaya konulan projenin din hizmetinin sağlıklı ve kaliteli bir düzeye ulaştırılmasında önemli bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

Kahvaltılı toplantıya Görmez’in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz, Dış İlişkiler Genel Müdürü Mehmet Paçacı, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, İSAM Başkanı Akif Aydın, Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şinasi Gündüz ile 29 Mayıs Üniversitesi Uluslararası İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu katıldı.

Önceki İçerikKlasik Arapça 10.Ders Tefil ve Mufaale Babları
Sonraki İçerikÖncü ve Model Bir Fakülte Olmak İstiyoruz