Diyanet isleri Baskanligi

Görmez:Bunlar tamamen İslam dışı, İslam’n reddettiği şeylerdir

demokratikleşme paketi ve Pakistan’da yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Demokratikleşme paketi için mutluluk duyacaklarını belirten Görmez, Kenya ve Pakistan’daki saldırılar için “Bunlar tamamen İslam dışı, İslam’ın reddettiği şeylerdir.” dedi.

Görmez, “”Kaldı ki bunların hiçbirisi lütuf değildir.”” dedi. Kenya ve Pakistan’daki saldırılara da değinen Görmez, “”Bunlar tamamen İslam dışı, İslam’ın reddettiği şeylerdir. Bu kitlesel cinayetlerle İslam’ı lekelemek isteyen bütün şahısları, örgütleri kınamak, bunu ortadan kaldırmak herkesin görevidir.”” ifadelerini kullandı.Mehmet Görmez, Süleymaniye Camii’nde düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile ilgili programa katıldı. Programın çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Görmez, Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketine ilişkin soruyu da cevapladı. Bu topraklarda yaşayan herkesin bir arada yaşaması adına, özellikle din ve inanç özgürlüğü konusunda atılacak adımlardan memnuniyet duyacaklarını ifade eden Görmez, “”Gerçekten bu topraklarda inancı, dini ne olursa olsun farklı dinleri, kültürleri birlikte barış içinde yaşatacak her türlü adım, bilhassa din ve inanç özgürlükleri ile ilgili adımlar bizi sadece memnun eder. Kaldı ki bunlar lütuf değildir. Bunlar yaratıcımızın bütün insanlara verdiği haklardır. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Belki daha ileri adımların da atılması gerektiğine inanıyorum.”” değerlendirmesinde bulundu.

‘İBADETLERİMİZİ SORGULAMALIYIZ’

Kurban Bayramı’na ilişkin hazırlıklara ilişkin soruya Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer ilgili kuruluşların iş birliği ile çalışma yürüttüklerini ve bu çalışmaların yurt içinin yanında Hacca giden vatandaşları da içine alacak şekilde yürütüldüğünü ifade etti. Görmez, “”İnşallah barış ve huzur içinde bir bayram geçiririz. Hem Türkiye, hem İslam dünyası için. Bayramlarımızı, namazlarımızı, ibadetlerimizi sorgulamaya dönüştürmeliyiz. Neden İslam dünyasında kan gözyaşı akıyor? İbadetlerimiz neden bizi kan akıtmaktan, gözyaşı akıtmaktan alıkoymuyor? Bunun üzerinde hep birlikte düşünmeliyiz.”” dedi. 

‘SALDIRILARIN HİÇ BİRİ İSLAM’DAN REFERANS ALAMAZ’

Mehmet Görmez, Kenya ve Pakistan’daki saldırılara ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Başkanlık olarak her iki olaydan sonra gerekli açıklamaları yaptıklarının altını çizen Görmez, bütün İslam dünyasında farklı din mensuplarına yönelik her türlü şiddet olayının İslam’ın kaynaklarından her hangi birisinden referans almasının mümkün olmadığını belirtti. Görmez, “”Bunlar tamamen İslam dışı, İslam’ın reddetiği şeylerdir. Bu kitlesel cinayetlerle İslam’ı lekelemek isteyen bütün şahısları, örgütleri kınamak, bunu ortadan kaldırmak, İslam dünyasındaki herkesin yapması gereken önemli hususlardan bir tanesidir. İslam dünyasında önce birbirimize karşı başlayan şiddeti, daha sonra da Müslüman olmayanlara yönelmesi, üzerinde durulması, bunu engellemek için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.”” ifadelerini kullandı. Mehmet Görmez, banka kredisiyle kurban kesilmesinin dini yönü ile ilgili soruya ise, bu tip soruların Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından cevaplanması gerektiğini belirtti.”

İlgili Makaleler