İlahiyat Haber

Türkiyenin En Güzel Ezan Okuyanı Ve En İyi Hafızı Belli Oldu

 

Ülke genelindeki elemeler sonucu 11 hafızlık ve 11 ezan dalında olmak üzere toplam 22 okulun finalde yarıştığı organizasyonu dinlemek için vatandaşlar camiye akın etti. Jüri üyeleri Doç.Dr. Fatih Yahya Ayaz, Doç.Dr. Yaşar Kurt, Yrd.Doç.Dr. Ali Öge, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Akpınar, Dr.Ali Çiftçi, Dr. Mehmet Çalışkan’dan oluşan yarışma sonunda hafızlık kategorisinde Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Abdulbaki Çelik birinci oldu.
Ezanı güzel okuma dalında ise İstanbul Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Enes Özsoy birinciliği elde etti.

En İyi Hafız

 Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Abdulbaki Çelik

En Güzel Ezan

İstanbul Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Enes Özsoy

 

İl Müftüsü Arif Gökce ise İHL’ler arasındaki yarışmasın Adana’da yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Adana Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Muhammed Karaduran ise Türkiye’nin; hatta dünyanın başka yerlerinden gelen öğrencilere ev sahipliği yapmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını kaydetti.

Programın açılışında konuşan Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Aycan, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) döneminden başlayıp günümüze kadar gelen bu güzel geleneğin devam etmesi için çaba gösteren öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti. 1924 yılından buyana İmam Hatip Liseleri’nin kurulmasından emeği geçen herkesi şükranla anan Aycan, Kur’an–ı Kerim’in Yüce Allah’ın insanlara gönderdiği hidayet kaynağı bir kitap olduğunu vurguladı. Aycan, “Kur’an doğruya yönelmemizde önünüzü aydınlatan bir ışıktır. İyiyi kötüden, hakkı batıldan, haramı helalden, doğruyu yanlıştan ayran bir kitaptır. İnanç dünyamızın vazgeçilmezi Kur’an ilişkin ne kadar söz söylersek söyleyelim, onun önemine hakkıyla dile getirmiş olamayız.”dedi.

Kur’an–ı Kerim ilk inmeye başladığı andan itibaren Peygamber Efendimiz (sav) tarafından ezberlenmesinin ve anlaşılması; sahabelerin ‘hıfza ’ verdiği öneme dikkat çeken Prof.Dr. İrfan Aycan, dinin insanların birbirine kötülük yapmasını alıkoyan evrensel özelliğe sahip bir otokontrol mekanizması olduğunu belirtti.

Toplumlar bu mekanizmayı bu sistemi sağlıklı bir şekilde işlettikleri oranda dünya barışına o kadar katkı sunacakların altını çizen Aycan, şöyle devam etti: “Bu anlamda geleceğimizin teminatı olan gençlerimize daha küçük yaşlardan itibaren dini ve beşeri ilimlerin verilmesi çok önemlidir. Açıldıkları günden buyana İHL’ler bu görevi yerine getirmek için ciddi çaba göstermiş ve ülkemiz ciddi bir deneyim kazanmıştır. Farklı coğrafyalardaki ülkeler Türkiye’de dini eğitim model anlama gayreti içine girmişlerdir. Genel müdürlük olarak toplumumuzun din konusunda ihtiyaçlarına cevap verebilmek, milli ve manevi değerlere bağlı, mesleğini en güzel şekilde yerine getiren öğrencilerin yetiştirilmesi hususunda gereken hassasiyeti göstermekteyiz.” Seçmeli ders haline getirilen Kur’an Kerim ve Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatı derslerinin ülkede din eğitim ve öğretimine önemli bir destek olacağını kaydeden Aycan, “Yakın zamanda hizmete sokacağımız ve hafız öğrencilere hizmet verecek okullara yönelik olacaktır. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı ile yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca başarılı öğrencilerimizi ödüllendirileceğiz.”diye konuştu.

Dil sorununu çözecekleri yurt dışında imam hatip liselerini açma çalışmalarının sürdüğünü aktaran Aycan, ilk defa bu yıl Amerika’ya öğrenci gönderileceğini duyurdu. Aycan, ilk etapta İHL’lerin ABD, Fransa, Avusturya, Belçika ve Suudi Arabistan’da açılıp, devamının da geleceğini ifade etti. Aycan, İHL’lerin sadece Türkiye’de değil dünyada da bir marka olacağını sözlerine ekledi.

Ayrıca Afrika ülkesi Senegal’dan öğrencilerin eğitim gördüğü İstanbul Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Mustafa hafızlık yarışmasında üçüncülüğü paylaştı. Dereceye giren öğrenciler altın ve değişik hediyelerle ödüllendirildi.

 

Diyanethaber

 

En Güzel Ezan Okuyuşu Videosu

En İyi Hafız Kuran Okuyuşu

İlgili Makaleler