Arapca Haber

İslam Sanatının İlk Örnekleri Gün Yüzüne Çıktı

Uzmanlar, Emevi halifelerden söz edilirken geleneksel olarak kullanılan “Allah’ın kulu” veya “İnananların emiri” gibi ön ifadelerin bu kitabede yer almadığına dikkat çekiyor. Araştırmacılara göre bu av köşkünün 2. Velid hala bir prens iken, yani 725-743 yılları arasında, inşa edildiğini ortaya koyuyor.

Keşif, Kusayr Amra’nın 743-744 yılları arasında halife olan 2.Velid’in saltanatı inşa edildiğine dair tarihi bilgilere meydan okuyor.

Restorasyonda görev alan Geatano Palumbo, “Birçok bilim adamı bu tasvirlerin Bizans ya da Roma dönemine ait olduğunu savundu. Ama şimdi bunların gerçekten de İslam sanatı olduğuna dair kesin bir kanıt var” dedi.

Kusayr Amra’daki tarihi eserleri kurtarmak için uzun ve yorucu bir çalışma devam ederken, itinalı çabaların 1000 yıldır gizli kalmış tavus kuşları ve detaylı av sahneleri gibi çarpıcı tasvirleri gün ışığına çıkardığı kaydediliyor.

Çalışmalarla ilk kez figür tasvirlerinin gerçek duruşunun, renginin ve hatta cinsiyetinin ortaya çıktığı da verilen bilgiler arasında.
Palumbo, “Onlarca yıldır, insanlar bu görüntülerin basit olduğunu düşündü, ama biz aslında çok ince detaylı ve gerçek bir sanat eseri olduğunu görüyoruz” diyor.

Çalışmalarda genç Emevi prensinin Bizans, Helen ve Fars sanatçıları görevlendirdiğinin işareti olan motifler de ortaya çıkarıldı.
Kusayr Amra duvarlarının büyük bir kısmına gizlenmiş tarih ortaya çıkarılırken, uzmanlar erken İslam kültürü ve normlarına ait daha fazla bilgi elde etmeyi umud ediyor.

İlgili Makaleler