Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber Takva Elbisesini Sarık Cübbe Görenlere Allahım Akıl Ver

Takva Elbisesini Sarık Cübbe Görenlere Allahım Akıl Ver

43314
Ya Hu!
Ülker Camii’nde Cuma vaazından indim ve mihrabın hemen sağında hocanın arkasında durdum. Bizim kafa büyük beri benzer sarık olmuyor. Eğilince düşüyor. Gene öyle oldu, ilk secdede düştü. Bende sünneti kılınca sarıksız cübbe tuhaf kaçacağı için sırtımdaki cübbeyi de çıkardım ve başı açık, uzun kollu gömlek, kumaş pantolon ve siyah bir çorapla namazı kıldım. Namaz sonrasında cemaatten biri elimi sıktı, ismini takdim etti, tanışalım dedi ve elinde tuttuğu bir takkeyi bana hediye etmek istedi. Ben de yüzüne baktım, eh dedim ve kabul ettim. Benim takkeye ihtiyacım yok. Üstelik evde dolu da. Ben namazın takke ile değil, huşu ile makbuliyetine kani olan biriyim. Ama adamın derdi belli ki bana mesajını bir jest ile ulaştırmak. Muhtemelen benim bundan sonraki namazlarımı kurtardım diye de sevinmiştir.
Şimdi sen gel de Hüseyin Esen hoca’nın kapri pantolan ile namaz kıldırmasını bir yerlere koy. Garibce’nin “Bu züppe işi sana hiç uymamış!” başlıklı o yazısını okumadıysanız bu vesileyle okuyun.
Şatıbî merhum, doğuda (Irak ve havalisi) başı açık gezenin şahitliğini kabul etmezler, oysa bizim burada (Endülüs) öyle bir durum yok” diyor. Ve insanların mürüvvet algısını yani hangi türden davranışların kişilik zaafına delalet edip etmeyeceği noktasında toplumların bakışının esas olduğunu söylüyor.
Biz hocalar olarak toplumun genel telakkilerine riayet etmeliyiz, bu doğru. Ama bizim onları olması gereken kendi bulunduğumuz seviyeye de yükseltmemiz gerekiyor.
Onların düzeyine inmek şart, ama orada kalmamak, onları da sırtlayıp kendi düzeyimize çıkarabilmek kaygısıyla bu olmalıdır. Aksi takdirde bizim halkın düzeyine inmemiz ve hep orada kalarak onlardan biri gibi olmamız, aydın sorumluluğumuz ile bağdaşmıyor.
İşimiz zor vesselam.
Bakalım takke üzerine sarığı kim hediye edecek.
Ha bayağı sarık üzerine, yeniden bir sarık sarmalandığını da gördüm. Hem de bizim fakülte mescidinde.
İşi sağlama almak istiyordu herhalde, öyle ya ne olur ne olmaz. Hem imam sarıklarının sarkanakları da yoktu.
Ve libâsu’t-takvâ zâlike hayr…
Takva elbisesini sarık cübbe görenlere Allah’ım akıl ver.
Dua ile!
 
 
GARİBCE