MEB Milli Eğitim

Süper İmam Hatip Liseleri Açılıyor

mezun olan öğrencilerin ilahiyat fakültelerinde akademisyen olarak çalışması planlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “Proje İmam Hatip liseleri” adı altında en başarılı öğrencilerin okuyacağı imam hatip liseleri açma kararı aldı. İlki Denizli ve İstanbul’da açılan “Proje” imam hatip liselerinde en başarılı öğrenciler ile hafız öğrencilerin okuması planlandı. Bu okullarda yüksek standartlarda eğitim verilecek ve öğrenciler iyi derecede yabancı dil öğrenecek. Öğrenciler ayrıca yurtdışı değişim programlarına da gönderilecek. Hafızlıkta giderek yükselen öğrencilerden, bu liselerden mezun olarak ilahiyat fakültelerine geçmesi ve akademisyen olarak hizmet vermeleri beklenecek.

Uluslararası imam hatipler

MEB, bu okulların yanı sıra Kayseri, Konya ve İstanbul’da açılan “Uluslararası İmam Hatip Liseleri”ni de yaygınlaştıracak ve bu okullara yurtdışından daha fazla öğrenci çekecek. Şu anda bu 3 okulda 80 ülkeden 551 öğrenci eğitim görürken Balkanlar, Afrika, Batı Trakya, KKTC, Türki cumhuriyetlerden, Rusya ve Somali’den öğrenci getiriliyor.

MEB bütçesinden bu okullar için 450 bin TL ödenek ayrıldı. Programda, “Soydaş ve diğer ülkelerden ülkemize getirilecek öğrencilerin, dinini doğru bir şekilde öğrenmeleri sağlanacaktır” denildi. MEB bütçesinden yurtdışından gelecek bu öğrencilerin pansiyonlarda kalabilmesi için de 1.7 milyon TL ödenek ayrıldı.

“Uluslararası İmam Hatip Liseleri” bakanlık yetkililerince yurtdışındaki “Türk okullarına” alternatif olarak da yorumlanıyor.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında 708 olan imam hatip lisesi sayısı 850’ye, bin 99 olan imam hatip ortaokulu sayısı ise bin 367’ye yükseldi.

73 genel lise imam hatip oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ÖSYM, YÖK ve üniversitelerin 2014 bütçelerinin kabul edildiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2010’dan itibaren anadolu lisesine dönüştürülen genel lise sayısının 972 olduğunu bildirdi. Bakan Nabi Avcı, “Bu tarihten itibaren bin 675 genel liseden 972’si anadolu lisesine dönüştürüldü. 579’u Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne devredildi. İmam hatip okulu olanların sayısı 73. Tahsis edilenler de 37. Bazı yerlerde de öğrenci olmadığı veya bina sorunu olduğu için 14 tanesi kapatılmış” diye konuştu. Ak Parti iktidarı döneminde 2002’den bu yana 4 bin 609 dershane açıldığını, 2 bin 978’inin kapandığını dile getiren Avcı, 8 Kasım itibarıyla 3 bin 638 dershane bulunduğunu bildirdi.

İlgili Makaleler