İlahiyat Haber

Kıbrısın En Büyük Camisi İnşa Ediliyor

 

Yakın Doğu üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı yıldönümünde temellerinin atılması planlanan Yakın Doğu Üniversitesi Camii, konumu, kapasitesi ve fiziki özellikleri itibarı ile yalnız Yakın Doğu Üniversitesinin değil, tüm vatandaşlarımızın uğrak yeri olacağını belirtirken, İlahiyat Fakültesi Binası da Kıbrıs`ta bir ilktir dedi. “Bilindiği üzere geçtiğimiz öğrenim yılında 140 öğrenci ile eğitime başlayan İlahiyat Fakültemiz, bu yıl da 140 öğrenci almayı planlamaktadır” diye sözlerine devam eden Dr. Suat İ. Günsel, “Kıbrısımızın ilk İlahiyat Fakültesi binası ile en büyük camii`nin inşaatına başlamanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Camii iç avlusu ile birlikte toplam olarak 4200 metre karelik kapalı alana sahip olacaktır. Camii, ikişer şerefeli 55 metre yüksekliğinde dört minareden oluşmaktadır. Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan camii`nin ana kubbesi zeminden 28 metre yükseklikte ve 28 metre çapında tasarlanmıştır. Camii`nin ana kubbesi etrafında 29 adet daha küçük çaplarda kubbeler bulunmaktadır. İç avlu ise 21 adet 5 metre çapında kubbelerle çevrelenecektir.

 

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binası ise 8000 metre karelik kapalı alana sahip olup, derslikleri, lisan laboratuvarları,uzaktan eğitim salonları,çalışma ofisleri, münferit kütüphanesi ve musalla odaları ile çağdaş ve ileri düzey eğitimin verilebileceği bir alt yapı ile tasarlanmıştır.

 

“Kıbrıs’ın en büyük camisi olacak”
YDÜ’den yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin tasarladığı ve kampüs alanı içerisinde konumlandırılacak olan “Kıbrıs’ın en büyük ve en yüksek kapasiteli” camii ve “Kıbrıs’ın ilk İlahiyat Fakültesi” inşaatı için temel atma hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

“Tüm vatandaşların uğrak yeri olacak”
Üniversitenin kurucu Rektörü Suat Günsel yaptığı açıklamada, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı yıldönümünde temellerinin atılması planlanan YDÜ Camii’nin, konumu, kapasitesi ve fiziki özellikleri itibarıyla yalnız YDÜ’nün değil, tüm vatandaşların uğrak yeri olacağı ifadelerini kullandı.

İlahiyat Fakültesi binasının da “Kıbrıs’ta bir ilk” olduğunu söyleyen rektör, “Bilindiği üzere geçtiğimiz öğrenim yılında 140 öğrenci ile eğitime başlayan İlahiyat Fakültemiz, bu yıl da 140 öğrenci almayı planlamaktadır” diye konuştu.

 

Kıbrıs Postası

İlgili Makaleler