Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi İstanbulun en güzel ezan okuyanı belli oldu

İstanbulun en güzel ezan okuyanı belli oldu

41467

Fatih Camii’nde 7 müezzinin birincilik için yarıştığı finalde Kadıköy Selami Çeşme Camii Müezzini Şükrü Asıleren birinci oldu. Asıleren, 14 Temmuz 2013 tarihinde Şanlıurfa’da yapılacak Türkiye finalinde İstanbul’u temsil edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye genelinde düzenlediği ‘Ezanı En Güzel Okuma Yarışması’nın İstanbul finali Fatih Camii’nde yapıldı. Yapılan elemeler neticesinde finale kalan 7 müezzin birincilik için kıyasıya yarıştı. Yarışma Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Daha sonra yarışmacılar kura çekerek yarışma sırasını belirledi. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran başkanlığındaki komisyonun yarışma kurallarını hatırlatmasının ardından yarışmaya geçildi.

Müezzinler önceden belirledikleri iki makam arasında geçiş yaparak ezan okudu. Jüri, değerlendirme yaparken yarışmacıların ses güzelliği, uygun makamda okuma, sahne duruşu ve diksiyon gibi kriterler dikkate alındı. Yaklaşık yarım saatlik aranın ardından İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran başkanlığındaki komisyon dereceye girenleri açıkladı. Birinciliği Kadıköy Selami Çeşme Camii Müezzini Şükrü Asıleren kazanırken ikinciliği Fatih Şehzade Camii müezzini Oğuzhan Bahtiyaroğlu, üçüncülüğü de Bakırköy Kemal Kıymet Demir Vakfı Mescidi İmam Hatibi İbrahim Uysal kazandı. Yarışmanın birincisine tam, ikinciye yarım, üçüncüye de çeyrek altın verildi.

Fatih Camii’ne gelen vatandaşlar da yarışmayı büyük bir dikkatle izledi. Okunan birbirinden güzel ezanlar vatandaşların kullaklarının pasını siyldi. Babasıyla birlikte camiye gelen bir çocuk ise babasının dizinde uyudu. Rahmi Yaran İstanbul birincisi Şükrü Asıleren’in 14 Temmuz 2013 tarihinde Şanlıurfa’da yapılacak Türkiye finalinde İstanbul’u temsil edeceğini belirtti.

Yarışmanın galibi Şükrü Asıleren de, çok mutlu olduğunu söyleyerek “Bütün arkadaşlarım güzel okudu. Juri beni seçti. İstanbul’u en iyi şekilde temsil edeceğim. Benim için büyük bir onur.” dedi.

 

Önceki İçerikTürkiyede Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı
Sonraki İçerikHatipoğlu: üç ayları en güzel şekilde değerlendirin