Diyanet isleri Baskanligi

İstanbul İl Müftüsünün Kandil Mesajı

Bu gece (03-04.02.2012) Peygamber Efendimizin kamerî takvime göre doğum yıldönümüdür. Rebîülevvel ayının 12’sinde bir pazartesi günü dünyaya gelen peygamberimiz 63 senelik bereketli bir ömür yaşadıktan sonra bu dünyadan ayrılmıştır.
Müslümanların gerçekten kardeş olmaları, birbirlerini öyle hissetmeleri, aynı ailenin fertleri olarak aralarında sevgi ve saygının, şefkat ve merhametin hâkim olması için Cenab-ı Hakka bir daha iltica ediyorum ve O’ndan bunu niyaz ediyorum.
İslam dünyasının bir kısmının bugün içinde bulunduğu kargaşa ve kavga ortamından duyduğum üzüntümü yüce Rabbime ve Müslümanlara arz ediyorum. Her iyi gibi sevgi ve kardeşlik ortamı da Allah’ın lütuf ve ihsanı yanında iyi niyetli çabalara bağlıdır.
Müslümanlara düşen Allah’ın rızasını gaye edinen çabalarını sürdürmeleridir. Bu çabalar sürdüğü takdirde neticenin hâsıl olması ümit edilir. Ama unutulmamalıdır ki neticeyi hâsıl edecek olan Allah’tır. Biz hedef tespit ederek planlı, programlı çalışırız fakat beklediğimiz zâhirî neticeyi görmesek de niyetlerimiz hâlis olduğu takdirde asıl netice olan Allah’ın rızasını kazanırız.
İnanıyorum ki başta Müslümanlar olmak üzere dünyanın Peygamber Efendimizin getirdiği mesaja ihtiyacı var. Müslümanların bugün içinde bulundukları durum o mesajın anlaşılmasını perdeliyor. İslam ışığının önündeki perdelerin kalkması ve dünyaya barış ve sükûnun, huzurun, paylaşım kültürünün hâkim olması; açlık ve sefaletin, tembellik ve ataletin, terör ve cehaletin, kin ve adavetin yok olması niyazıyla bu kutlu doğumun sene-i devriyesi vesilesiyle bütün Müslümanların, aziz İstanbul halkının ve değerli mesai arkadaşlarımın kandilini tebrik ediyorum.

İlgili Makaleler