Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber İlahiyattan TV Spikerliğine: Veyis Ateş

İlahiyattan TV Spikerliğine: Veyis Ateş

45154

Geceyi kendisi için çok özel bir dilim olarak nitelendiren Ateş, İlahiyat eğitiminden televizyonculuğa uzanan yolculuğu Habertürk gazetesinin Pazar eki okuyucularıyla paylaştı.

Habertürk gazetesinin Pazar eki muhabiri Aslı Öztürk, Habertürk ‘Televizyonu’nun gece yüzü Veyis Ateş ile konuştu. İlahiyat Fakültesi’nden televizyonculuğa uzanan yolculuğu Öztürk ile paylaşan Ateş’e göre gecenin ayrı bir sorumluluğu var. İşte o ilginç röportaj;

 
İlahiyat mezunusunuz ama daha mezun olmadan medya sektörüne atılmışsınız. Nasıl oldu?
 
Her şey üniversite tercih dönemimde başladı. Bütün tercihlerim iletişim fakültesiydi. En altta Marmara İlahiyat Fakültesi vardı ve o tuttu. Din felsefesi bölümünde okudum. Bana çok şey kattı. Okumuş olmaktan gayet mutluyum.
 
Sonra?
 
Hayatım tesadüfler üzerine kurulu. Mecburen kaderci oldum. 1997’de Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı uluslararası bir organizasyonda sunucunun rahatsızlanması üzerine sahneye Olumlu tepkilerden sonra sunuculuk ve spikerlik eğitimi aldım. Radyo programcılığı yaptım. Spikerlik eğitimi de verdim.
 
TV NET’te çalıştığınız dönemlerde çok yoğun bir iş hayatınız olmuş.
 
Program müdürlüğü yapıp aynı zamanda ana haberi sunuyordum. Ayrıca 5 tane de televizyon programı yaptım. Artık arkadaşlarım bu kanalın adını “Veyis TV” yapalım diye espriler yapıyordu.
 
Orada da gece bülteni sunmuşsunuz.
 
Bir müddet sundum. Hatta ana haber sunmaya başladıktan sonra gece kuşağına geri dönebilmek için yerime spiker bile aradım. Çok özlediğim bir kuşaktır. Gece bülteni sunmayı seviyorum.
 
Nereden geliyor bu sevgi?
 
Gece bülteni izleyicisini çok nitelikli buluyorum. Gündemin o karmaşasından sonra ne olup bittiğini merak eden, sakin bir saatte izlemek isteyen insanlara haber sunmak çok kıymetli. 
 
Habertürk’le beraber yeniden gece bültenine ve izleyicisine kavuştunuz.
 
Henüz 2 hafta oldu başlayalı. Çok değerli bir ekiple çalışıyorum. Hatta bu kısa zamana rağmen bazı kanallarda yaptığımız işlerin taklitlerini görmeye başladım. Hoşuma gitti. Reytinglerimiz de iyi. 
 
‘HER FANİYE KISMET OLMAYACAK BİR SORUMLULUK’
 
Gece yarısında her şey olabilir. Hazırlıklı mısınız aniden çıkabilecek savaşlara, depremlere?
 
Her faniye kısmet olmayacak bir sorumluluk hissediyorum. Bir kriz yayınını ne kadar iyi yönetip yönetemediğiniz, sizin nasıl bir ekran yüzü olduğunuzu ortaya çıkarır. Ya bitersiniz ya yükselirsiniz. O yüzden ekran önündeyseniz her şeyi bilmelisiniz.
 
Nasıl mümkün olabilir bu?
 
Hayat ve haber bizim kapı numaralarımız gibidir. Her an her şey değişebilir. Dolayısıyla merak ve şüphe ögeleri çok önemli. Eğer şüpheniz ve merakınız yoksa sizden televizyon habercisi olmaz.
 
Eğitmen tarafınız konuşuyor şu an sanırım. Biraz o yönünüzü de konuşalım.
 
Sunuculuk ve spikerlik eğitimi veriyorum genç arkadaşlara. Eskiden spiker ekrana çıkar jest, mimik yapmadan haberi okur inerdi. Ama vaka değişti. Artık soru soruyoruz, enerjiyi yükseltiyoruz. Haber yazıp telefon bağlantısı yapıyoruz. Ben spiker olmak isteyenlere bunların hepsini öğretmeye çalışıyorum.
Önceki İçerikErdoğandan Seçmeli Ders Uyarısı
Sonraki İçerikPratik Arapça Halil İbrahim Kaçar 45. Ders