İlahiyat Haber

Başörtü Avcısı Profesöre Soruşturma Açıldı

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce de bazı başörtülü öğrencilerin, Pekünlü’nün çeşitli yollarla öğrencilere baskı yaptığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına, Rektörlüğe ve YÖK’e şikayette bulunduğunu belirtti.

Bu şikayetler sonucu Pekünlü’ye kınama ve kıdem cezaları verildiğini kaydeden Kazancı, hiçbir öğrencinin eğitim hakkından geri bırakılmaması için hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Kazancı, Pekünlü’nün son olarak fakülte girişinde başörtülü öğrencileri fotoğrafını çekmesi olayıyla ilgili, hakkında disiplin ve ceza soruşturması açıldığını bildirdi.

YÖK, yasakçı profesörü Denetleme Kurulu’na sevk etti

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri’nde başörtülü öğrencileri fotoğraf makinesi ile fişleyen, ardından da okula sokmayan yasakçı profesör, YÖK Denetleme Kurulu’na sevk edildi.

YÖK’ten konu hakkında yapılan yazılı açıklamada, “Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri’nde öğrencilerin kılık kıyafet tercihlerine yönelik yaşanan hadiseler bugünkü gazetelere ‘Profesör, elinde makine ile başörtülü öğrenci avında’, ‘Başörtülü öğrencileri içeri almadı, fotoğraflarını çekti’ başlıklarıyla yansımıştır. Söz konusu haberle ilgili olarak Kurul’umuz, haberlerde adı geçen öğretim üyesi hakkında öğrencilerin kılık kıyafet konusunda yaşadıkları sıkıntıları aktaran şikayet dilekçelerini dikkate alarak daha önce beş defa inceleme ve soruşturma yapılmasını;

19.06.2011 tarih 6363-39935 sayılı,
22.06.2011 tarih 4363-44588 sayılı,
13.09.2011 tarih ve 6203-39136 sayılı,
25.11.2011 tarih 7927-50525 sayılı,

25.01.2012 tarih ve 677-4150 sayılı yazılarla ilgili üniversitenin Rektörlüğüne iletmiştir.

 

Kurulumuzun soruşturma talebi sonucunda, Ege Üniversitesi Rektörlüğü ‘Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’ uyarınca ilgili öğretim üyesi hakkında çeşitli cezalar vermiştir. Ancak mevcut sıkıntının devam ettiği yönünde fotoğraflarıyla birlikte basına yansıyan haberler ve öğrenci şikayetleri üzerine Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın imzasıyla konu YÖK Denetleme Kurulu’na inceleme ve soruşturma için sevk edilmiştir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 8. ve 9. Maddelerine göre Yükseköğretim Kurulu adına üniversiteleri, bağlı birimleri, öğretim elemanlarını ve bunların faaliyetlerini gözetim ve denetim altında bulundurmaya yetkili olan YÖK Denetleme Kurulu süreci ivedilikle tamamlayacaktır.” denildi.

Başörtüsü avcısına Türkiye’den tepki yağıyor

Her sabah Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nün kapısında nöbet tutup, başörtüsü avcılığı yapan Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’ye Türkiye tepki yağdırıyor.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı , öğrencilerine yapılanı kesinlikle doğru bulmadığını belirterek, Anayasanın 42. Maddesini hatırlattı. O maddedeki; ‘Hiç kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz’ ibaresini çok iyi özümsediğinin altını çizen Kazancı, Rennan Pekünlü’nün öğrencilerin fotoğraflarını izinsiz çekmesini, ‘özel hayatı ihlal etmek’ olarak değerlendirdi.

İlgili Makaleler