MEB Milli Eğitim

İmam-Hatip Müdüründen Kız Öğrencilere Başörtü Baskısı

Başörtülü olarak okula geldiklerinden dolayı öğretmen ve okul müdüründen baskı gördüklerini dile getiren öğrenci Şevvaş Akan ve velisi Davut Akan İlke Haber Ajansına çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eğer Burada Başımızı Açacaklarsa Buraya Neden İmam-Hatip Diyorlar?
Başörtüsünü çıkarması konusunda okul müdüründen baskı gördüğünü belirten öğrenci Şevval Akan, “Müdür ‘yarından itibaren okula başı açık geleceksiniz’ dedi. Ben imam-hatip okulunu başörtüsü için tercih ettim. Fakat okul müdürü başımızı açmamız içi bize baskı uyguluyor. Müdürün yapmış olduğu bu baskı karşısında biz bir şey yapamıyoruz. Beden öğretmeni ‘derslerimde başınız açık geleceksiniz’ diyor. Eğer burada başımızı açacaklar ise buraya neden imam-hatip diyorlar? Tüm öğretmenler ve okul müdürünün gözü hep başörtümüzde, ters ters bakıyorlar. Derste soru sormaya izin vermiyorlar. Öğretmenler bizimle doğru dürüst ilgilenmiyor. Sürekli takip edip bir açığımızı yakalamaya çalışıyorlar” dedi.

Yalan Söyleyerek Kızların Başını Açmaya Çalışıyorlar
Okul Müdürünün velilerle bir toplantı gerçekleştirdiğini ve bu toplantı sonucunda kız çocuklarına yalan bilgiler verdiğini söyleyen veli Davut Akan, “Müdür, İmam-Hatip ortaokulunu okuyan öğrencilerin velileri ile bir toplantı yaptı. Kılık kıyafet adı altında, Arapça Hocası da toplantıda bulunuyordu. Bizde zannettik ki Arapça Hocası bize desteğe geldi, fakat Arapça Hocası müdüre destek vererek velileri kızların başlarını açma konusunda ikna etmeye çalıştı. Biz veliler kızlarımızın başlarını açmama konusunda kararlıyız. Bu toplantıdan sonra okul Müdürü öğrenciler ile görüşüp ‘biz sizin velileriniz ile görüştük, onlar da kabul etti. Yarın başlarınızı açın öyle okula gelin’ diye öğrencilere yalan bilgi vermiş” şeklinde konuştu.

Kızım Başörtülü Okusun Diye İmam-Hatip’e Gönderiyorum
“Kızım Başörtülü okusun diye İmam-Hatip Ortaokuluna gönderdim” diyen Akan, “İmam-Hatip Ortaokulu buranın bünyesinde açılmış bir okuldur. Bizde kızlarımızı burası İmam-Hatip’tir diye göndermiş bulunmaktayız. Buranın aksine diğer İmam-Hatip ortaokullarında öğrenciler başörtülü olarak okuyabiliyorlar. Burada neden böyle bir ayrıcalık var ben onu anlamış değilim. Düz ortaokula da başı açık bir şekilde gönderebilirdim. Eğitimine herhangi bir engel olmazdı. Fakat ben kızımın örtülü olarak okumasını istiyorum. Veli olarak da bunu istemek benim en doğal hakkımdır. Buna kimse engel olamaz” ifadelerini kullandı.

“Kızın Çirkin Görünüyor!”
Başörtüsünden dolayı Müdür’ün kendisine ‘kızın çirkin görünüyor’ dediğini söyleyen Akan, “Şimdi buraya İmam-Hatip Ortaokulu diyorlar fakat karşılaştığımız kadarı ile burada yönetmelik ve mevzuat boşluğu bulunmakta. Bir de okulda şuan itibari ile kızıma ne Arapça, ne siyer kitabı nede Kur’an-ı Kerim verilmiş değil. Bundan dolayı şikâyetçiyiz. Müdür, ‘kızların yaşı küçük, çirkin gözüküyor’ diyor. Bazı kızların mini etekle geldiği görülüyor. Müdür bu konuda herhangi bir şey yapmıyor. Çirkindir demiyor, fakat başı kapalı olan kızım için ise ‘çirkin görünüyor’ diyebiliyor. Müdürden kızım başörtülü olarak okula geldiğinde almayacağına dair bir belge vermesini istiyorum fakat müdür bana imzalı bir belge vermekten kaçınıyor” şeklinde konuştu.

Kızım Eve Geldiğinde Yapılan Baskıdan Dolayı Ağladı
Yapılan baskıdan dolayı kızının psikolojik bunalıma girdiğini ifade eden Akan, “Dün müdürün yaptığı baskılardan dolayı kızım eve geldiğinde ağlamış. Ben okula gitmek istemiyorum demiş. Ben okuldan ve müdürden bıktım diyor. Beni diğer imam-hatip’e gönderin diyor. Fakat imam-hatiplerde kayıtlar bitmiş durumda. Hadi ben gönderdim diğer veliler ne yapacak. Okulun müdürü, müdür yardımcısı, Arapça Hocası ve diğer öğretmenler kızıma ve diğer başı örtülü öğrencilere baskı yapıyorlar. Bu sefer öğrenciler ikileme arasında kalıyor. Öğrenciye bu baskıyı yapan öğretmen bu çocuklara nasıl bir eğitim verecek. Bundan sonrada öğretmenlerin vereceği bu eğitimden dolayı da şüpheliyim zaten” dedi.

Yetkililer Bu Meseleye El Atmalı
Müdürün bu çirkin tavırlarının devam etmesi halinde kızını okula göndermeyeceğini söyleyen Davut Akan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Toroslar ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gittik. Müdür bey ile görüştüğümüzde o’kula başörtülü olarak gidebilir’ dedi. Başörtü kızın öğrenimine herhangi bir engel olamaz dedi. Fakat okul müdürü kendi bildiğini okuyor. İmam-Hatiplerin ortaokul bölümleri ile alakalı yönetmelik boş. Müdür kendi inisiyatifini kullanıyor. Biz de veliler olarak kendi inisiyatifimizi kullanıyoruz. Ben kızımın örtünmesinden yanayım. İmam-Hatip’e yazdık ki dini bütün bir şekilde eğitimini alsın diye. Yetkililerin bir an önce bu meseleye el atmasını istiyorum. Çağrımıza cevap verilmesini istiyoruz. Bu okulda bizimle birlikte yaklaşık 20 öğrenci mevcut. Eğer müdür bu tavırlarını devam ederse kızlarımızı okula göndermeyi düşünmüyoruz.” (Osman Öksüz-İLKHA)

İlgili Makaleler