Diyanet isleri Baskanligi

Kamu Ve Sivil Toplum Kuruluşları İlk Defa Kutlu Doğum İçin Bir Arada

 

Başkanlığın bu karanının ardından harekete geçen il müftülükleri, 14- 20 Nisan’da düzenlenecek programlar için ildeki kamu ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla hazırlıklara başladı. Ülke genelindeki kutlamalarla hem daha geniş kitlelere ulaşılması hem de toplum içerisindeki kardeşlik ve dayanışma ruhunun güçlendirilmesine çalışılacak.

Trabzon İl Müftülüğü de bu kapsamda kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenledi. İl Müftü Yardımcısı Hasan Güneş ve Merkez Vaizi Hasan Şahin başkanlığında Harran Restorant’ta düzenlenen toplantıya bazı kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Müftü Yardımcısı Güneş, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, gün geçtikçe örselenen ve ihmal edilen kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukukunun en önemli insani değerlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Güneş, bu gerçekten hareketle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl düzenleyeceği Kutlu Doğum programlarının ana konusunu ‘Hz. Peygamber ve Kardeşlik Hukuku’ olarak belirlediğini ifade etti. Özelde toplum, genelde tüm insanlık için çok önemli bir prensip olan kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku konusunda ülke çapında hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma ruhunun daha da güçlenip gelişmesinin amaçlandığını anlatan Güneş, “Hz. Muhammed (s.a.v.)’in sevgisini canlı tutmayı, örnek yaşayışını ve özellikle kardeşlik hukukunu bütün boyutlarıyla gündeme taşımayı hedefleyen Başkanlığımız bu yılki teması ‘Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku’ olarak belirlenen kutlu doğum haftasında ilimizde de bir takım etkinlikler gerçekleştirilecek.” dedi.

Haftanın açılışını 15 Nisan 2012’de 19 Mayıs Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek bir programla başlatmayı planladıklarını anlatan Güneş, hafta boyunca da değişik faaliyetlerle Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in kardeşlik hukuku ve ahlakını insanlara anlatılmaya çalışılacağını kaydetti. Bu etkinlikleri yaparken tüm kamu ve sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket etmeleri gerektiğini dile getiren Güneş, “Bu çerçevede sizlerin de katılımı ile bir ‘Kutlu Doğum Platformu’ oluşturmak ve etkinlikleri hep birlikte yapmayı arzu ediyoruz. Sizlerin de önerileri ile Kutlu Doğum Haftası’nın daha verimli ve güzel geçeceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Müftü Yardımcısı Güneş, daha sonra hafta boyuncu yapmayı planladıkları programlar ve önerilerini de katılımcıların bilgisine sundu. Kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de etkinliklerle ilgili kendi öneri ve görüşlerini dile getirdi. Kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilk kez böyle geniş katılımlı organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Platform üyeleri, önümüzdeki haftalarda tekrar bir araya gelerek; ‘Kutlu Doğum Haftası’ programına son şeklini verecek

İlgili Makaleler