İlahiyat Haber

Bu İlahiyatta Eğitim Yüzde Yüz Arapça

 

bağlı olarak yürütülecek ve temel İslam bilimleri, felsefe ve din bilimleri, İslam tarihi ve sanatları gibi konuların ele alınacağı programa yurdun farklı kesimlerinden kayıt yaptıran öğrenci sayısının 120 olduğu bilgisi verildi.
İlahiyat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, eğitim dilinin yüzde 100 Arapça olduğunu ve öğrencilere bir yıllık zorunlu Arapça hazırlık sınıfı uygulanacağını belirtti. Etik ve estetik değerlere sahip, bilgili ve mesleki açıdan yetkin ilahiyatçıların yetiştirilmesi vizyonu ve aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olarak uyguladığı eğitim dili ve özgün programıyla dikkat çeken Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi, kendi alanında tanınmış yetkin yerli ve yabancı uyruklu öğretim üyelerinden oluşan bir akademik altyapıyla eğitim verdiğini kaydedildi. Prof. Dr. Ağırakça, “Arapça kaynaklara rahatlıkla ulaşabilen ve bu dili konuşabilen akademisyenler ile yurt içinde ve yurt dışında önemli araştırmaların yapılmasına, uluslararası ilmi toplantılarda konularını rahatlıkla anlatabilecek elemanların yetişmesine, akademik çalışmalarını Arapça yazabilecek araştırmacıların hazırlanmasına vesile olacaktır dedi.

Farklı inançların barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir şehir olan Mardin’de konumlanan Artuklu Üniversitesi’nin, bu coğrafyada bulunan farklı kültürel çeşitlilik açısından önemli avantajlara sahip olduğuna işaret ederek sözlerini sürdüren Ağırakça, fakültenin, bu kültürel ortama kazandıracağı ve bu ortamdan alacağı büyük kazanımları olacağını söyledi.

Öğrencilerin İlahiyat Bilimleri Lisans Programı’ndan mezun olabilmek için bitirme tezi hazırlama zorunluluğunun yanı sıra isteğe bağlı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı müftülükler ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda staj yapma imkanı verilecek

Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından toplam 20 öğrenciye burs verileceği, aynı zamanda Lisans Yerleştirme Sınavı’nda ilk 5 bine giren ve Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi’ni tercih eden 20 imam hatip lisesi 1.’sine aylık 250 lira burs ve yurt hizmetinin sağlanacağı kaydedildi.

İlgili Makaleler