Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Tâ-Hâ Suresi 97 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Tâ-Hâ Suresi 97 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

39340

Tâ-Hâ Suresi 97 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

قَالَ فَاذْهَبْ فَاِنَّ لَكَ فِي الْحَيٰوةِ اَنْ تَقُولَ لَا مِسَاسَۖ وَاِنَّ لَكَ مَوْعِداً لَنْ تُخْلَفَهُۚ وَانْظُرْ اِلٰٓى اِلٰهِكَ الَّذ۪ي ظَلْتَ عَلَيْهِ عَاكِفاًۜ لَنُحَرِّقَنَّهُ ثُمَّ لَنَنْسِفَنَّهُ فِي الْيَمِّ نَسْفاً

Ayetin Kelime Meali:
قَالَ (Musa) dedi فَاذْهَبْ git (defol) فَإِنَّ artık لَكَ sen فِي الْحَيَاةِ hayat boyunca أَنْ تَقُولَ diyeceksin لَا مِسَاسَۖ bana dokunmayın! وَإِنَّ ve şüphesiz لَكَ sana مَوْعِدًا va’dedilenden (ceza) لَنْ تُخْلَفَهُۖ asla şaşırılmayacaksın وَانْظُرْ şimdi bak إِلَىٰ إِلَٰهِكَ tanrına الَّذِي ظَلْتَ durup ısrarla عَلَيْهِ ona عَاكِفًاۖ taptığın لَنُحَرِّقَنَّهُ biz onu yakacağız ثُمَّ sonra لَنَنْسِفَنَّهُ onu savuracağız فِي الْيَمِّ denize نَسْفًا ufalayıp

Ayetin Meali Diyanet:

Musa: Defol! dedi, artık hayatın boyunca sen: «Bana dokunmayın!» diyeceksin. Ayrıca senin için, kurtulamayacağın bir ceza günü var. Tapmakta olduğun ilahına da bak! Yemin ederim, biz onu yakacağız; sonra da onu parça parça edip denize savuracağız!

Ayetin Haşiyesi:

1,Sâmirî, bu bedduâya uğradıktan sonra ağır bir bulaşıcı hastalığa yakalanmış ve sürekli insanlardan kaçmış ve kendisine dokunduklarında çok acı çektiğinden, biri yaklaşmak istediğinde âyette zikredildiği gibi hemen: لَا مِساَسَ yani “(Aman, birbirimize) dokunmak yok!” demiştir. (Nesefî, c. 3, 99)

 

Ayetin Tefsiri :

(Mûsâ) şöyle dedi: “Haydi git! Artık hayatın boyunca sana düşen ‘Bana dokunmak yok!’ demekten ibarettir. Ve bil ki asla kaçıp kurtulamayacağın bir hesap günü de seni beklemektedir. Şimdi şu tapıp durmakta olduğun tanrına bir bak; biz onu iyice yakacağız sonra da un ufak edip denize savuracağız!”

Tâ-Hâ 97 Tâ-Hâ Suresi 97 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikTâ-Hâ Suresi 92 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikTâ-Hâ Suresi 113 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri