Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Tâ-Hâ Suresi 80 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Tâ-Hâ Suresi 80 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

39663

Tâ-Hâ Suresi 80 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

يَا بَن۪ٓي اِسْرَٓائ۪لَ قَدْ اَنْجَيْنَاكُمْ مِنْ عَدُوِّكُمْ وَوٰعَدْنَاكُمْ جَانِبَ الطُّورِ الْاَيْمَنَ وَنَزَّلْنَا عَلَيْكُمُ الْمَنَّ وَالسَّلْوٰى

Ayetin Kelime Meali:
يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ Ey Israil oğulları قَدْ andolsun أَنْجَيْنَاكُمْ biz sizi kurtardık مِنْ عَدُوِّكُمْ düşmanınızdan وَوَاعَدْنَاكُمْ ve size va’dettik جَانِبَ yanında الطُّورِ Tur’un الْأَيْمَنَ sağ وَنَزَّلْنَا ve indirdik عَلَيْكُمُ üzerinize الْمَنَّ kudret helvası وَالسَّلْوَىٰ ve bıldırcın

Ayetin Meali Diyanet:

Ey İsrailoğulları! Sizi düşmanınızdan kurtardık; Tûr´un sağ tarafına (gelmeniz için) size vâde tanıdık ve size kudret helvası ile bıldırcın eti lütfettik.

Ayetin Haşiyesi:

1,“Kudret helvası”, tatlı, beyaz, kar gibi bir şey olup fecirden güneşin doğuşuna kadar bütün İsrâiloğullarına yetecek kadar yağardı. Cenab-ı Hakk Mûsâ (AS)’a kendisine Tevrât’ı indirmek üzere Tûr dağının sağ tarafına gelmesini, ayrıca bu esnâda orada hazır bulunmak üzere seçeceği yetmiş kişilik bir cemâati de yanına getirmesini vahyetmişti. (Kurtubî, c. 6/11, 232) “Ey insan! Rahm-i mâderde iken, tıfıl iken, ihtiyâr ve iktidârdan mahrûm bir vaz‘iyette iken seni pek leziz rızıklar ile besleyen Allah, sen hayatta kaldıkça o rızkı verecektir.” (Mesnevî-i Nûriye, 201)

 

Ayetin Tefsiri :

Cenâb-ı Allah’ın İsrâiloğulları’na verdiği özel nimetler, onların nankör tavırları ve Tûr’daki sözleşme Kur’an’ın değişik yerlerinde hatırlatılmıştır (bu hususlarda bilgi için bk. Bakara 2/57-63). Burada bu hatırlatmayı takiben, bütün insanlara, ölçüyü kaçırmadan Allah’ın verdiği nimetlerden yararlanmaları, –yaptıkları nankörlük ne kadar büyük olursa olsun– Allah’ın rahmetinden ümit kesmemeleri gerektiği mesajı verilmekte ve herkes Allah’tan bağışlanma dileğinde bulunmaya çağırılmaktadır.

Tâ-Hâ 80 Tâ-Hâ Suresi 80 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikTâ-Hâ Suresi 72 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikTâ-Hâ Suresi 93 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri