Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 91 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 91 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

38718

Mü’minûn Suresi 91 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

مَا اتَّخَذَ اللّٰهُ مِنْ وَلَدٍ وَمَا كَانَ مَعَهُ مِنْ اِلٰهٍ اِذاً لَذَهَبَ كُلُّ اِلٰهٍ بِمَا خَلَقَ وَلَعَلَا بَعْضُهُمْ عَلٰى بَعْضٍۜ سُبْحَانَ اللّٰهِ عَمَّا يَصِفُونَۙ

Ayetin Kelime Meali:
مَا اتَّخَذَ edinmemiştir اللَّهُ Allah مِنْ وَلَدٍ çocuk وَمَا كَانَ ve yoktur مَعَهُ O’nunla beraber مِنْ hiçbir إِلَٰهٍۚ tanrı إِذًا öyle olsaydı لَذَهَبَ götürürdü كُلُّ her إِلَٰهٍ tanrı بِمَا خَلَقَ kendi yarattığını وَلَعَلَا ve üstün gelmeğe çalışırdı بَعْضُهُمْ onlardan biri عَلَىٰ بَعْضٍۚ diğerine سُبْحَانَ münezehtir (uzaktır) اللَّهِ Allah عَمَّا يَصِفُونَ onların tanımlamalarından

Ayetin Meali Diyanet:

Allah evlât edinmemiştir; O´nunla beraber hiçbir ilah da yoktur. Aksi takdirde her ilah kendi yarattığını sevk ve idare eder ve mutlaka onlardan biri diğerine galebe çalardı. Allah, onların (müşriklerin) yakıştırdıkları şeylerden münezzehtir.

Ayetin Haşiyesi:

1,“لَوْ كاَنَ ف۪يهِمَٓا اٰلِهَةً اِلَّا اللّٰهُ لَفَسَدَتاَ [Eğer o ikisinde (yerde ve gökte) Allah’dan başka ilâhlar bulunsaydı, elbette o ikisi (ve onlarda görünen şu intizam) fesâda uğrardı (bozulup giderdi)] âyetinin hakîkat-i kātıasıyla (kesin hakîkatiyle), müteaddid (birden fazla) eller müstebidâne (baskıcı bir şekilde) bir işe karışsalar, karıştırırlar. Bir memlekette iki pâdişah, hattâ bir nâhiyede iki müdür bulunsa, intizam bozulur ve idâre herc ü merc (alt-üst) olur. Hâlbuki sinek kanadından, tâ semâvât kandillerine kadar ve hüceyrât-ı bedeniyeden (bedendeki hücrelerden) tâ seyyârâtın (gök cisimlerinin) burçlarına kadar öyle bir intizam var ki, zerre kadar şirkin (Allah’a ortak koşulan şeylerin) müdâhalesi olamaz.”(Şuâ‘lar, 7. Şuâ‘, 140)

 

Ayetin Tefsiri :

İnkârcıların en büyük yalanlarından biri Allah’ın çocuk edindiği yolundaki iddiaları, diğeri de Allah’tan başka tanrılar bulunduğu şeklindeki bâtıl inançlarıdır. Müşrik Araplar, melekleri Allah’ın kızları sayar, putlarının tanrısal güçlere sahip olduğunu ileri sürerlerdi. Âyette Araplar’ın bu bâtıl telakkilerinin yanında, Hz. Îsâ’nın Tanrı’nın oğlu olduğunu ileri sürerek ona ilâhî nitelik ve işlevler yükleyen hıristiyanların da kastedildiği düşünülebilir (Râzî, XXIII, 117). Sonuç olarak Tanrı mutlak, sonsuz, sınırsız ve ortaksız irade, güç ve hâkimiyet sahibi varlık demektir. Âyetin devamı bu gerçeği dile getirmekte ve eğer iki tanrı varsa mantıkî olarak evrende iki yönetim alanı doğacağını, her tanrının kendi iktidar sahasında kendi yönetimini sürdüreceği gibi, ayrıca tanrıların birbiriyle hâkimiyet yarışına gireceklerini bildirmekte; bu suretle evrenin düzeninin bozulacağına işaret etmektedir. Allah, gerek varlığı gerekse yaratma ve yönetimi açısından kendisinin ortağı, dengi bulunduğu anlamına gelebilecek her türlü nitelemelerden, iddia ve isnatlardan münezzehtir.

Mü’minûn 91 Mü’minûn Suresi 91 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 87 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 108 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri