Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 66 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 66 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

31567

Mü’minûn Suresi 66 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

قَدْ كَانَتْ اٰيَات۪ي تُتْلٰى عَلَيْكُمْ فَكُنْتُمْ عَلٰٓى اَعْقَابِكُمْ تَنْكِصُونَۙ

Ayetin Kelime Meali:
قَدْ gerçekten كَانَتْ idi آيَاتِي ayetlerim تُتْلَىٰ okunuyordu عَلَيْكُمْ size فَكُنْتُمْ fakat siz عَلَىٰ أَعْقَابِكُمْ arkanıza تَنْكِصُونَ dönüyordunuz

Ayetin Meali Diyanet:

(66-67) Çünkü âyetlerim size okunurdu da, siz, buna karşı kibirlenerek arkanızı döner, geceleyin (Kâbe´nin etrafında toplanarak) hezeyanlar savururdunuz.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Kur’an kendi halinde yaşayan gayri müslimleri de dine davet etmekle birlikte onlarla eleştiri anlamında yaygın olarak ilgilenmemiştir. Kur’an’ın yer yer ağır bir üslûpla yoğun bir şekilde eleştirdiği kesim, iman etmedikleri gibi akıl almaz taşkınlıktaki kin ve düşmanlık duygularıyla maddî ve mânevî bütün imkânlarını İslâmiyet, Hz. Peygamber ve diğer müminler aleyhine kullanan, onlar üzerinde psikolojik, sosyal ve iktisadî yönlerden baskı kuran inkârcılardır. Burada belirtildiğine göre genellikle içine düştükleri büyüklük kuruntusu ve azgınlıkları, onların sağlıklı düşünmelerini ve insanca davranmalarını engellerdi. Resûlullah Kâbe çevresinde insanlara Kur’an âyetlerini okurken inkârcılar umumiyetle hiçbir ahlâk ve terbiye kuralı tanımadan her türlü engellemeye başvururlar; özellikle geceleri Kâbe çevresinde toplanarak Kur’an hakkında inkârcı, alaycı konuşmalar yapar, akıl almaz iddialarda bulunurlardı.

Mü’minûn 66 Mü’minûn Suresi 66 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 47 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 68 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri