Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 62 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 62 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

30554

Mü’minûn Suresi 62 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَلَا نُكَلِّفُ نَفْساً اِلَّا وُسْعَهَا وَلَدَيْنَا كِتَابٌ يَنْطِقُ بِالْحَقِّ وَهُمْ لَا يُظْلَمُونَ

Ayetin Kelime Meali:
وَلَا نُكَلِّفُ biz teklif etmeyiz نَفْسًا hiç kimseye إِلَّا başkasını وُسْعَهَاۖ gücünün yetiğinden وَلَدَيْنَا katımızda vardır كِتَابٌ bir Kitap يَنْطِقُ söyleyen بِالْحَقِّۚ gerçeği وَهُمْ ve onlara لَا يُظْلَمُونَ asla haksızlık edilmez

Ayetin Meali Diyanet:

Biz hiç kimseyi gücünün yettiğinden başkası ile yükümlü kılmayız. Nezdimizde hakkı söyleyen bir kitap vardır ve onlar haksızlığa uğratılmazlar.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Önceki âyetlerde belirtilen iyi ve değerli davranışların, hayırlarda yarışmanın önemi üzerinde durulmuştu. Bu âyette ise bunların insanlar için imkânsız olmadığı, çünkü Allah’ın insanlardan güç yetirilemeyecek şeyler istemediği bildirilmektedir. Ayrıca Kur’an’da başka yerlerde de geçen (Bakara 2/233, 286; En‘âm 6/152; A‘râf 7/42) ifadelerle insanlara güçlerinin yetmediği ödevler yüklemenin Allah’ın yasasına uymadığına, dolayısıyla bunun âdil olmadığına işaret edilmektedir. Âyetteki kitap kelimesi genellikle “amel defteri” yani insanların dünyada iken yaptıkları iyi ve kötü işlerin kaydedildiği, –mahiyeti bizce bilinmeyen– bir tür belge olarak açıklanmıştır. Âyet, bu belgenin tamamen gerçekleri içereceğini, insanların haksızlığa uğramasına yol açacak hiçbir hatalı bilgi taşımayacağını bildirmektedir.

Mü’minûn 62 Mü’minûn Suresi 62 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 47 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 68 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri