Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 53 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 53 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

31549

Mü’minûn Suresi 53 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

فَـتَقَطَّـعُٓوا اَمْرَهُمْ بَيْنَهُمْ زُبُراًۜ كُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَيْهِمْ فَرِحُونَ

Ayetin Kelime Meali:
فَتَقَطَّعُوا fakat parçalayıp ayırdılar أَمْرَهُمْ işlerini بَيْنَهُمْ aralarında زُبُرًاۖ Kitaplara كُلُّ her حِزْبٍ gurup بِمَا لَدَيْهِمْ kendi yanında bulunanla فَرِحُونَ sevinmektedir

Ayetin Meali Diyanet:

Ne var ki insanlar kendi aralarındaki işlerini parça parça böldüler. Her gurup kendilerinde bulunan (fikir ve davranış) ile sevinip böbürlenmektedirler.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

“Bir tek ümmet”ten maksat, aynı inanç ilkeleri üzerinde birleşmiş topluluktur. Burada ümmet kelimesinin din anlamında kullanıldığı da belirtilmektedir. Buna göre çeşitli dinlerde zaman ve şartların değişmesine paralel olarak bazı uygulama farklılıkları olmuşsa da bütün peygamberler tertemiz nimetlerden yiyip içmek ve güzel işler yapmakta birleştikleri gibi tevhid inancında ve Allah’a saygı duyup isyandan sakınmakta da birleşmişlerdir (Râzî, XXIII, 104); bunlar bütün dinlerin ortak ve mutlak ilkeleridir. 53. âyetin bildirdiğine göre –bu temel ilkelere rağmen– zaman zaman insanlar arasındaki bu inanç birliği bozulmuş; çeşitli ümmetler değişik dinler, inançlar, kitaplar türetmişler; her zümre kendi benimsediği inancı, tuttuğu yolu en doğrusu olarak kabul edip kendisinin kazandığını, diğerlerinin kaybettiğini düşünmüştür.

Mü’minûn 53 Mü’minûn Suresi 53 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 47 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 68 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri