Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 52 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 52 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

36819

Mü’minûn Suresi 52 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَاِنَّ هٰذِه۪ٓ اُمَّتُكُمْ اُمَّةً وَاحِدَةً وَاَنَا۬ رَبُّكُمْ فَاتَّقُونِ

Ayetin Kelime Meali:
وَإِنَّ ve işte هَٰذِهِ bu أُمَّتُكُمْ sizin ümmetiniz أُمَّةً ümmettir وَاحِدَةً bir tek وَأَنَا ve ben de رَبُّكُمْ sizin Rabbinizim فَاتَّقُونِ benden korkun

Ayetin Meali Diyanet:

«Şüphesiz bu (insanlar) bir tek ümmet olarak sizin ümmetinizdir; ben de sizin Rabbinizim. Öyle ise benden sakının» (denildi).

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

“Bir tek ümmet”ten maksat, aynı inanç ilkeleri üzerinde birleşmiş topluluktur. Burada ümmet kelimesinin din anlamında kullanıldığı da belirtilmektedir. Buna göre çeşitli dinlerde zaman ve şartların değişmesine paralel olarak bazı uygulama farklılıkları olmuşsa da bütün peygamberler tertemiz nimetlerden yiyip içmek ve güzel işler yapmakta birleştikleri gibi tevhid inancında ve Allah’a saygı duyup isyandan sakınmakta da birleşmişlerdir (Râzî, XXIII, 104); bunlar bütün dinlerin ortak ve mutlak ilkeleridir. 53. âyetin bildirdiğine göre –bu temel ilkelere rağmen– zaman zaman insanlar arasındaki bu inanç birliği bozulmuş; çeşitli ümmetler değişik dinler, inançlar, kitaplar türetmişler; her zümre kendi benimsediği inancı, tuttuğu yolu en doğrusu olarak kabul edip kendisinin kazandığını, diğerlerinin kaybettiğini düşünmüştür.

Mü’minûn 52 Mü’minûn Suresi 52 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 47 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 68 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri