Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 46 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 46 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

37611

Mü’minûn Suresi 46 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

اِلٰى فِرْعَوْنَ وَمَلَا۬ئِه۪ فَاسْتَكْـبَرُوا وَكَانُوا قَوْماً عَال۪ينَۚ

Ayetin Kelime Meali:
إِلَىٰ فِرْعَوْنَ Fir’avn’e وَمَلَئِهِ ve ileri gelen adamlarına فَاسْتَكْبَرُوا onlar büyüklük tasladılar وَكَانُوا ve oldular قَوْمًا bir topluluk عَالِينَ böbürlenen

Ayetin Meali Diyanet:

(45-46) Sonra âyetlerimizle ve apaçık bir fermanla Musa ve kardeşi Harun´u Firavun´a ve ileri gelenlerine gönderdik. Onlar ise kibire kapıldılar ve ululuk taslayan bir kavim oldular.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Mûsâ ve kardeşi Hârûn’un getirdikleri “âyetler ve apaçık delil” ile genellikle Hz. Mûsâ’nın gösterdiği, bazılarının Hz. Hârûn’la da ilgisi bulunan mûcizeler kastedilmiştir (farklı açıklamalar için bk. Râzî, XXIII, 101). İsrâiloğulları, Hz. Mûsâ kendilerini Mısır’dan çıkarmadan önce dört asırdır Mısır’da yaşıyor, burada ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyorlardı. İşte 47. âyette Firavun ve çevresinin bu sebeple onları kendi köleleri gibi gördükleri, dolayısıyla aynı kavimden olan Mûsâ ve Hârûn’un dinlerini kabul etmenin kendileri için onur kırıcı olacağını ileri sürdükleri, böylece azgınlara ve sapkınlara yaraşır bir kibir ve gurur örneği sergiledikleri, bunun da onları helâke götürdüğü bildirilmektedir. Böylece gerek Kur’an’ın ilk muhatapları olan Mekkeli putperestlere gerekse bütün insanlara, doğru ve yanlışı makam-mevki, mal-mülk, soy-sop gibi ölçülerle ayırmaya kalkışmaları halinde bunun bedelinin çok ağır olacağı uyarısında bulunulmaktadır.

Mü’minûn 46 Mü’minûn Suresi 46 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 27 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 48 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri