Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 44 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 44 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

9589

Mü’minûn Suresi 44 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

ثُمَّ اَرْسَلْنَا رُسُلَنَا تَتْرَاۜ كُلَّمَا جَٓاءَ اُمَّةً رَسُولُهَا كَذَّبُوهُ فَاَتْبَعْنَا بَعْضَهُمْ بَعْضاً وَجَعَلْنَاهُمْ اَحَاد۪يثَۚ فَبُعْداً لِقَوْمٍ لَا يُؤْمِنُونَ

Ayetin Kelime Meali:
ثُمَّ sonra أَرْسَلْنَا gönderdik رُسُلَنَا elçilerimizi تَتْرَىٰۖ ardı ardına كُلَّ مَا جَاءَ ne zaman geldiyse أُمَّةً bir ümmete رَسُولُهَا elçileri كَذَّبُوهُۚ onlar onu yalanladılar فَأَتْبَعْنَا biz de onları devirdik بَعْضَهُمْ بَعْضًا birbiri ardınca وَجَعَلْنَاهُمْ ve hepsini yaptık أَحَادِيثَۚ birer efsane فَبُعْدًا uzak olsun لِقَوْمٍ toplum لَا يُؤْمِنُونَ inanmayan

Ayetin Meali Diyanet:

Sonra biz peyderpey peygamberlerimizi gönderdik. Herhangi bir ümmete peygamberlerinin geldiği her defasında, onlar bu peygamberi yalanladılar; biz de onları birbiri ardından yok ettik ve onları ibret hikâyelerine dönüştürdük. Artık iman etmeyen kavmin canı cehenneme!

Ayetin Haşiyesi:

1,“Neden insan, sergüzeşt-i hayâtında (hayâtı boyunca başından geçen) hâdisât-ı âlemden (âlemde cereyân eden hâdiselerden) tahattur ve tefekkür etmiyor (hatırlamıyor ve düşünmüyor) ki, istikāmet yolunu bulsun? Neden tefekkür ve tedebbür (düşünüb tedbîr almıyor) ve aklen muhâkeme etmiyorlar, dalâlete düşüyorlar (haktan sapıyorlar)? ‘Ey insanlar, ibret alınız! Geçmiş kurûnlardan (asırlardan) ibret alıp, gelecek ma‘nevî belâlardan kurtulmağa çalışınız!’ ma‘nâsında gelen âyetlerin bu cümlelerine kıyâsen, çok âyetlerde beşeri (insanı) aklına ve fikriyle meşverete (istişâre etmeye) havâle ediyor.” (Mektûbât, Hutbe-i Şâmiye, 404)

 

Ayetin Tefsiri :

Buradaki neslin Lût, Şuayb, Eyyûb ve Yûsuf peygamberlerin kavimleri olabileceği belirtilmiştir (Râzî, XXIII, 100). Esasen bu âyetlerde geçmişteki belirli peygamberlerin inanç mücadelesi hakkında bilgi verilmekten ziyade şu noktalara dikkat çekilmektedir: Yeryüzünde nesiller ve uygarlıklar birbirini izlemiş, her nesil Allah’ın değiştirilemez hükmüyle tayin ettiği ömrünü tamamlayınca ardından yeni bir nesil gelmiştir. Hz. Muhammed’e gelinceye kadar peygamberlik sürekli yenilenen bir kurum olmuştur. Peygamberlerinin davetlerini reddedip inkâr ve günahkârlıklarını sürdüren kavimler, ümmetler, bunun bedelini çeşitli felâketlere uğrayarak yok olup gitmekle ödemişlerdir. Kur’ân-ı Kerîm başka âyetlerde bu sonucu ilâhî bir yasa (sünnetullah) olarak gösterir.

Mü’minûn 44 Mü’minûn Suresi 44 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 27 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 48 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri