Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 23 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 23 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

31551

Mü’minûn Suresi 23 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَلَقَدْ اَرْسَلْنَا نُوحاً اِلٰى قَوْمِه۪ فَقَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللّٰهَ مَا لَكُمْ مِنْ اِلٰهٍ غَيْرُهُۜ اَفَلَا تَتَّقُونَ

Ayetin Kelime Meali:
وَلَقَدْ andolsun أَرْسَلْنَا biz gönderdik نُوحًا Nuh’u إِلَىٰ قَوْمِهِ kavmine فَقَالَ dedi يَا قَوْمِ ey kavmim اعْبُدُوا kulluk edin اللَّهَ Allah’a مَا yoktur لَكُمْ sizin مِنْ إِلَٰهٍ hiçbir ilah غَيْرُهُۖ O’ndan başka أَفَلَا تَتَّقُونَ korunmaz mısınız?

Ayetin Meali Diyanet:

Andolsun ki, Nuh´u kavmine gönderdik ve o: Ey kavmim! Allah´a kulluk edin. Sizin için O´ndan başka bir ilah yoktur. Hâla sakınmaz mısınız? dedi.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Bu âyetlerden Nûh kavminin çok tanrılı bir inanca sahip olduğu anlaşılmaktadır. Nûh’un uyarısına rağmen kavminin ileri gelenleri, onun tevhide çağıran tebliğleri üzerinde samimi olarak düşünecekleri yerde, davetinin altında kötü niyet aramaya kalkışmışlar, liderlik peşinde olduğu, aklî dengesinin yerinde olmadığı gibi haksız iddialar ileri sürerek onu insanların gözünde küçük düşürmeye çalışmışlardır. Onu aklî dengesi yerinde olmamakla suçlamalarının sebebi, kendi bâtıl inançlarını aklın gereği olarak görmeleri, buna aykırı bir inancın akılla bağdaşmayacağını sanmalarıdır (Hz. Nûh ve tevhid mücadelesi hakkında bilgi için bk. Hûd 11/25-49). “Bir süre onu gözetim altında tutun” diye çevirdiğimiz ifade tefsirlerde iki şekilde açıklanmıştır: a) O akıl hastası olduğuna göre bir süre sabredip bekleyin; iyileşirse ne âlâ, aksi halde öldürürsünüz; b) Bir süre bekleyin; eğer gerçekten peygamber ise Tanrı ona yardım edecek, durumunu güçlendirecektir; o zaman biz de kendisine uyarız; ama eğer yalancının biriyse Tanrı onu alçaltır, planını bozar, biz de ondan kurtuluruz.

Mü’minûn 23 Mü’minûn Suresi 23 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 7 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 28 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri